Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 10:01, 28.03.2024 r.

Zbliża się afera księgowa?

Przemysław Schmidt, bankier inwestycyjny i członek rady nadzorczej, ostrzega przed brakiem działań regulatora w kwestii spadających cen audytu i związanego z tym zagrożenia dla jakości rewizji finansowej. Jego zdaniem rynek powinien zdawać sobie sprawę z tego, że niska cena badania to tylko pozorna oszczędność. W przypadku dalszych spadków cen należy się zastanowić, czy dostawca usługi będzie w stanie utrzymać odpowiednią jej jakość. - A to właśnie ona powinna mieć kluczowe znaczenie przy audycie - wyjaśnia. Często okazuje się jednak, że to cena jest decydującym kryterium przy wyborze biegłego rewidenta. - Usługi audytorskie to fundament zaufania. Poważna afera księgowa może nam grozić, jeśli rosnąca presja na cenę będzie się utrzymywała - dodaje ekspert. Jego zdaniem wysokiej jakości usługi muszą kosztować. A pewność danych jest dziś dla światowych inwestorów jedną z kluczowych kwestii.   Autor krytycznie odnosi się też do ministerialnego projektu założeń w związku z implementacją unijnej reformy rynku audytu

Rzeczpospolita

2 października 2015

Przemysław Schmidt, bankier inwestycyjny i członek rady nadzorczej, ostrzega przed brakiem działań regulatora w kwestii spadających cen audytu i związanego z tym zagrożenia dla jakości rewizji finansowej. Jego zdaniem rynek powinien zdawać sobie sprawę z tego, że niska cena badania to tylko pozorna oszczędność. W przypadku dalszych spadków cen należy się zastanowić, czy dostawca usługi będzie w stanie utrzymać odpowiednią jej jakość. - A to właśnie ona powinna mieć kluczowe znaczenie przy audycie - wyjaśnia. Często okazuje się jednak, że to cena jest decydującym kryterium przy wyborze biegłego rewidenta. - Usługi audytorskie to fundament zaufania. Poważna afera księgowa może nam grozić, jeśli rosnąca presja na cenę będzie się utrzymywała - dodaje ekspert. Jego zdaniem wysokiej jakości usługi muszą kosztować. A pewność danych jest dziś dla światowych inwestorów jedną z kluczowych kwestii.

 

Autor krytycznie odnosi się też do ministerialnego projektu założeń w związku z implementacją unijnej reformy rynku audytu. Uważa, że proponowane zmiany mogą uderzyć nie tylko w firmy audytorskie, ale również pośrednio w ich klientów.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl