Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 04:16, 1.12.2022 r.

Jak koronawirus zmienia branżę księgowo-podatkową?

Księgowi odgrywają kluczową rolę w uzyskaniu wsparcia finansowego, niestety wciąż borykają się z kiepskimi i wciąż zmienianymi przepisami – to kluczowe wnioski z badania LEXOMETR Prawno-Gospodarczy

9 czerwca 2020

Badanie LEXOMETR Prawno-Gospodarczy, przygotowane przez Wolters Kluwer Polska, zostało przeprowadzone w maju metodą ankiety internetowej. Jego celem była ocena kondycji branży księgowo-rachunkowej w czasach pandemii koronawirusa oraz ocena rozwiązań pomocowych zaproponowanych przez państwo w ramach tarczy antykryzysowej. Komentarze do wyników badania przygotowali eksperci, przedstawiciele różnych grup zawodowych. W imieniu biegłych rewidentów wypowiedział się Piotr Witek, Członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, Prezes Regionalnej Rady PIBR w Gdańsku.

Jak wynika z nadesłanych ankiet, ponad 60 proc. firm księgowo-podatkowych przeszło na pracę zdalną. Razem ze swoimi klientami chętnie korzystają z rozwiązań tarczy antykryzysowej, jednak oczekiwania rynku były większe. Ankietowani zwrócili uwagę na potrzebę otrzymywania jasnych i czytelnych przepisów, zarówno tych antykryzysowych, jak i ogólnie przepisów podatkowych, które nie będą wymagały interpretacji i nie będą wzbudzały wątpliwości. Jak zauważa w komentarzu Piotr Witek, środowiska biegłych rewidentów i profesjonalnych księgowych od wielu lat wytykają również brak jasności w przepisach i odpowiedniego vacatio legis, które pomogłoby właściwie przygotować się na zmiany. Przykładem tego co nas czeka są nowe wymogi w zakresie JPK VAT, znów przygotowywane w pośpiechu i bez gwarancji możliwości odpowiedniego przygotowania się i przetestowania.

Z badania wynika, że aż 42 proc. respondentów przewiduje spadek przychodów ich firm w II kwartale. Zdaniem Piotra Witka, obserwując wyniki ankiety możemy potwierdzić, że firmy przede wszystkich potrzebują wsparcia w utrzymaniu płynności oraz możliwości powrotu do wolumenu działalności gwarantującego bieżące sprawne funkcjonowanie, czyli otwarcia tych sektorów gospodarki, które ciągle pozostają zamknięte. Bez możliwości prowadzenia działalności, żadne systemy wsparcia nie będą skuteczne, gdyż nie zastąpią rynku i środków wydawanych przez klientów.

Streszczenie wyników badania dostępne jest na stronie https://www.prawo.pl/podatki/koronawirus-a-branza-ksiegowo-podatkowa-raport-lexometr-badanie,500880.html, pełna treść raportu znajduje się na stronie http://www.wolterskluwer.pl/c/document_library/get_file?uuid=65403df7-bc20-4b69-8155-934a2b83b9af&groupId=12286031&_ga=2.188595872.989994802.1591683116-283981635.1591683110

Raport został opublikowany z okazji Dnia Księgowego, obchodzonego 9.06.

 

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl