KIBR aktywny w sejmowych pracach nad ustawą

Przedstawiciele KIBR uczestniczą aktywnie w pracach podkomisji sejmowej powołanej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym.

14 lutego 2017

Podkomisja nie zajęła się wciąż budzącą największe emocje propozycją środowiska firm doradczych, by zakazać świadczenia usług audytorskich i doradczych w jednej firmie przez jeden podmiot. - Otrzymuję w ciągu tygodnia kilka listów od środowiska. Otrzymałem list od doradców podatkowych, list od biegłych rewidentów, który jest skierowany do podkomisji. Oczywiście z tym się zapoznajemy – tłumaczył Artur Soboń, poseł PiS, przewodniczący podkomisji. - Moja propozycja jest taka, abyśmy do takiej dyskusji ogólnej wrócili jednak dopiero po zakończeniu prac artykuł po artykule i wtedy dam szansę - również Państwu - na wypowiedzenie się w sprawie zasadniczych kierunków. Tym bardziej, że wtedy zapewne, po zakończeniu prac, będą one już doprecyzowane w całej ustawie – powiedział na posiedzeniu podkomisji Soboń. Wprowadzenie całkowitego zakazu łączenia usług audytorskich i doradczych od początku krytykuje samorząd biegłych rewidentów. – Nie uderzyłoby to w firmy z tzw. wielkiej czwórki. Zmiana uderzyłaby natomiast w małe i średnie polskie firmy audytorskie, które stanowią 97 proc. rynku tego typu usług – komentował w mediach prezes KIBR Krzysztof Burnos.

Podkomisja przyjęła natomiast dwie poprawki. Krajowa Izba Biegłych Rewidentów będzie Polską Izbą Biegłych Rewidentów, a także modyfikacje do roty ślubowania biegłego rewidenta. Na wniosek Ministra Finansów usunięty został również zapis pozwalający zlecić wykonanie całego badania biegłemu rewidentowi prowadzącemu działalność gospodarczą. Pozostawiona została możliwość zlecania wykonania całego badania w oparciu o umowę cywilnoprawną. Kolejne posiedzenie podkomisji zaplanowano na 21 lutego 2017 r.

Transmisja posiedzenia 7 lutego 2017 r.

Transmisja posiedzenia 9 lutego 2017 r.

Kompas 2.0 - jak skorzystać?

Aby skorzystać z aplikacji Kompas 2.0 zaloguj się na indywidualne konto firmy audytorskiej.

Wcześniej zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmikami instruktażowymi, które pokazują poszczególne funkcjonalności Kompas 2.0. Zobacz filmy instruktażowe

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl