Gruza: Doradcy dążą do optymalizacji podatków za wszelką cenę

Serwis Wolters Kluwer zamieścił wywiad z Pawłem Gruzą, wiceministrem finansów.

Wolters Kluwer

18 czerwca 2018

Minister zapowiada stworzenie całkowicie nowej matrycy VAT, uszczelnienie kwestii podatkowych m.in. w obszarze transakcji internetowych, stworzenie nowego systemu w miejsce dotychczasowych rozwiązań PIT i CIT czy uporządkowanie kwestii opodatkowania dochodu z transakcji związanych z kryptowalutami. Min. Gruza informuje także, że projekt rozporządzenia w zakresie niepobierania PCC od transakcji nimi jest już gotowy i znajduje się w konsultacjach wewnątrzresortowych.

Minister wspomina także o swoich kontaktach z samorządem doradców podatkowych: jego zdaniem priorytetem kierownictwo samorządu wydaje się mieć na celu obronę maksymalnego optymalizowania rozliczeń podatkowych klientów za wszelką cenę i promowanie takich rozwiązań, aby podatki płacić bardzo niskie, albo nie płacić ich w ogóle. Jak podkreśla Paweł Gruza, takie podejście do funkcji doradcy podatkowego jest w Europie już nieaktualne, a samorządy doradców z innych państw europejskich postrzegają swoją rolę zupełnie inaczej niż w Polsce: dbają nie tylko o oszczędności podatkowe klientów, ale także o dobro państwa.

Cały wywiad dostępny jest w serwisie Wolters Kluwer.

Kompas 2.0 - jak skorzystać?

Aby skorzystać z aplikacji Kompas 2.0 zaloguj się na indywidualne konto firmy audytorskiej.

Wcześniej zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmikami instruktażowymi, które pokazują poszczególne funkcjonalności Kompas 2.0. Zobacz filmy instruktażowe

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl
sasdf