Nieuchronne kary za niezłożenie sprawozdania do KRS

15 lipca minął termin na złożenie do Krajowego Rejestru Sądowego sprawozdania finansowego za 2017 r. Kto w imieniu spółki tego nie zrobił, musi się liczyć z grzywną.

DGP

17 lipca 2018

Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna, przez lata nieskładanie sprawozdań finansowych do sądu było rzadko ścigane, a jeśli dochodziło do skazania, to wymiar kary był niski. Po kilku aferach finansowych, którym towarzyszył brak transparentności sprawozdawczej, resorty finansów i sprawiedliwości zapowiadały, że skończy się pobłażanie dla władz spółek zaniedbujących obowiązek wynikający z art. 79 pkt 4 ustawy o rachunkowości.

DGP przywołuje praktykę sądów z ostatnich lat, wskazując, że najczęstszą karą jest kilkutysięczna grzywna oraz różnego rodzaju koszty dodatkowe. Okolicznościami redukującymi karę może być przyznanie do winy i opłacenie zaległości – ale już nie fakt korzystania z zewnętrznego biura rachunkowego. Autorka artykułu przypomina także, że za kierownika jednostki, odpowiedzialnego za jej sprawozdawczość, uznaje się także syndyka czy likwidatora.

Pełna treść artykułu dostępna jest w serwisie podatkowym DGP.

Kompas 2.0 - jak skorzystać?

Aby skorzystać z aplikacji Kompas 2.0 zaloguj się na indywidualne konto firmy audytorskiej.

Wcześniej zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmikami instruktażowymi, które pokazują poszczególne funkcjonalności Kompas 2.0. Zobacz filmy instruktażowe

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl