Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 05:25, 6.12.2023 r.

Strategia rynku kapitałowego ma wzmocnić emitentów

Minister Teresa Czerwińska, prezes GPW Marek Dietl, prezes KRBR Krzysztof Burnos i inni eksperci dyskutowali w redakcji DGP o rządowej strategii rynku kapitałowego.

Dziennik Gazeta Prawna

25 października 2018

Podczas debaty DGP eksperci dyskutowali nad instrumentami, które mogą pobudzić inwestycje i zachęcić emitentów do wchodzenia na GPW. Minister finansów Teresa Czerwińska przyznała, że resort pracuje nad preferencjami fiskalnymi dla obligacji prorozwojowych. MF rozważa też możliwość rezygnacji z podatku od czynności cywilno-prawnych przy podwyższeniu kapitału, czy łącznego rozliczenia w ramach podatku od zysków kapitałowych.

Jednym z dyskutowanych rozwiązań byłyby też zachęty podatkowe, motywujące do reinwestowania w IKE/IKZE – Krzysztof Burnos zauważył, że dobrze byłoby nie ograniczać tych rozwiązań do zysków z rynku regulowanego. Jako interesujący ocenił także pomysł opodatkowania zysku księgowego, co zmniejszyłoby ryzyko podatkowe. Zasugerował, że dobrym uzupełnieniem byłaby także sformalizowana umową współpraca podatnika z fiskusem. Zaznaczył też jednak, że traktowanie GPW jak specjalnej strefy ekonomicznej raczej ułatwi funkcjonowanie na rynku giełdowym niż przyciągnie do niego nowych emitentów.

Pełen zapis debaty dostępny jest w zamkniętej części serwisu DGP.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl