Strategia rynku kapitałowego ma wzmocnić emitentów

Minister Teresa Czerwińska, prezes GPW Marek Dietl, prezes KRBR Krzysztof Burnos i inni eksperci dyskutowali w redakcji DGP o rządowej strategii rynku kapitałowego.

Dziennik Gazeta Prawna

25 października 2018

Podczas debaty DGP eksperci dyskutowali nad instrumentami, które mogą pobudzić inwestycje i zachęcić emitentów do wchodzenia na GPW. Minister finansów Teresa Czerwińska przyznała, że resort pracuje nad preferencjami fiskalnymi dla obligacji prorozwojowych. MF rozważa też możliwość rezygnacji z podatku od czynności cywilno-prawnych przy podwyższeniu kapitału, czy łącznego rozliczenia w ramach podatku od zysków kapitałowych.

Jednym z dyskutowanych rozwiązań byłyby też zachęty podatkowe, motywujące do reinwestowania w IKE/IKZE – Krzysztof Burnos zauważył, że dobrze byłoby nie ograniczać tych rozwiązań do zysków z rynku regulowanego. Jako interesujący ocenił także pomysł opodatkowania zysku księgowego, co zmniejszyłoby ryzyko podatkowe. Zasugerował, że dobrym uzupełnieniem byłaby także sformalizowana umową współpraca podatnika z fiskusem. Zaznaczył też jednak, że traktowanie GPW jak specjalnej strefy ekonomicznej raczej ułatwi funkcjonowanie na rynku giełdowym niż przyciągnie do niego nowych emitentów.

Pełen zapis debaty dostępny jest w zamkniętej części serwisu DGP.

Kompas 2.0 - jak skorzystać?

Aby skorzystać z aplikacji Kompas 2.0 zaloguj się na indywidualne konto firmy audytorskiej.

Wcześniej zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmikami instruktażowymi, które pokazują poszczególne funkcjonalności Kompas 2.0. Zobacz filmy instruktażowe

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl
sasdf