Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 07:17, 16.07.2024 r.

Rzeczpospolita: “Nowa formuła pieczy nad działalnością audytorów”

Rzeczpospolita opublikowała zapis debaty, w której wzięli udział przedstawiciele KRBR i KKN, MF oraz instytucji i organizacji będących interesariuszami audytu.

Rzeczpospolita

1 lutego 2019

Joanna Dadacz, dyrektor Departamentu Rachunkowości i Rewizji Finansowej w Ministerstwie Finansów stwierdziła, że do przeniesienia nadzoru nad wszystkimi firmami audytorskimi do nadzoru publicznego skłoniły regulatora wydarzenia na rynku kapitałowym w 2018 r., przede wszystkim sprawa GetBacku. Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów zauważył jednak, że ustawodawca nie wskazał na niedostatki dotychczasowej regulacji. Można zatem odnieść wrażenie, że nowelizacja jest nerwowym działaniem, a nie efektem obiektywnej diagnozy sytuacji. Próba przerzucania winy za afery wyłącznie na biegłych rewidentów jest tego dowodem. Barbara Misterska-Dragan, zastępca prezesa KRBR dodała, że choćby w ocenie skutków obecnej nowelizacji ustawy zwraca się uwagę, że potrzebne są co najmniej trzy lata, by dokonać jej oceny.

Równie krytyczne stanowisko wobec projektu zajął Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych. Przypomniał, że gdy zdarzały się głośne sprawy, na które regulator reagował emocjonalnie, reakcja bywała przestrzelona. Wydaje się, że tak jest i teraz. Sprawą GetBacku zajmuje się państwowa instytucja – Komisja Nadzoru Finansowego. Ona też nie wyjaśniła sprawy, więc nadzór nie zadziała szybciej tylko dlatego, że jest państwowy. Dlatego lepiej wyjaśnić i naprawić konkretne problemy związane z nadzorem samorządu niż zmieniać cały system. Zastrzeżenia do projektu zgłaszał także Jacek Cieplak, zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców - szczególnie zaniepokoiło go wyłączenie prawa przedsiębiorców w stosunku do mniejszych firm audytorskich.

Potencjalne ryzyka związane z nowelizacją wskazywali również Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich i Franciszek Wala, prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Prezes  Burnos zwrócił na koniec uwagę na zagrożenia wynikające z zachwiania systemem nadzoru.

W debacie brali udział również Władysław Fałowski, przewodniczący Krajowej Komisji Nadzoru oraz Jacek Fotek, wiceprezes Giełdy Papierów Wartościowych.

Pełen tekst debaty znaleźć można w serwisie internetowym „Rzeczpospolitej”.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl