Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 09:12, 23.05.2024 r.

Przyszłość branży audytorskiej - szanse i wyzwania

Branża usług audytorskich w ostatnich latach mocno się zmieniła, a na horyzoncie są kolejne roszady – mówili uczestnicy debaty „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”.

Rzeczpospolita, Parkiet

12 kwietnia 2019

Uroczystości rozdania nagród w ramach Rankingu Audytorów towarzyszyła coroczna debata. Jej uczestnicy próbowali odpowiedzieć na pytanie, jaki wpływ na rynek ma nowa ustawa o biegłych rewidentach i czego można się spodziewać po kolejnych jej zmianach.

Joanna Dadacz, dyrektor Departamentu Rachunkowości i Rewizji Finansowej MF, wyraziła pogląd, że podział zadań nadzorczych pomiędzy Komisję Nadzoru Audytowego, Komisję Nadzoru Finansowego i samorząd biegłych rewidentów nie do końca się sprawdził. Stąd decyzja, aby powołać nową instytucję, Polską Agencję Nadzoru Audytowego, która sprawowałaby nadzór nad całą działalnością biegłych rewidentów i firm audytorskich.

Propozycje ministerstwa krytycznie ocenił Krzysztof Burnos, prezes KRBR: - Uważamy, że jest jeszcze za wcześnie, aby oceniać skuteczność dzisiejszego systemu Zdaniem samorządu regulacje powinny skupić się na tych usługach biegłych rewidentów, które związane są z systemowo istotnymi podmiotami. - Taka była również intencja Komisji Europejskiej i całej reformy, która odbyła się wiele lat wcześniej – przypominał prezes KRBR. Tymczasem ten projekt wychodzi poza racjonalne ramy: nowa instytucja będzie miała prawo do kontrolowania wszystkich firm audytorskich i wszystkich usług zawodowych biegłych rewidentów.

W debacie uczestniczyli także Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, Agnieszka Gontarek, dyrektor Działu Emitentów GPW, a także biegli rewidenci: Jarosław Dac, Jacek Gdański i Andre Helin. Zapis debaty dostępny jest w płatnej części serwisu „Rzeczpospolitej”.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl