Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 08:03, 24.06.2024 r.

Samorządy zawodowe przeciwko ograniczeniu tajemnicy skarbowej

Rząd zaczyna prawny proces ograniczania tajemnicy skarbowej. „Rzeczpospolita” przywołuje sceptyczne i negatywne opinie samorządów zawodowych.

Rzeczpospolita

13 września 2017

Resort finansów zamierza zobowiązać wszystkich, którzy planują dla podatników agresywne optymalizacje, do informowania o tym fiskusa. Ma być to spełnienie rekomendacji UE (trwają prace nad dyrektywą w tym zakresie). Na razie MF o takich planach oficjalnie powiadomiło tylko korporację doradców podatkowych. Sprawą jednak interesują się i inne samorządy zawodów, które doradzają w sprawach podatkowych.

Sprawa tajemnicy zawodowej będzie jednym z tematów obrad Naczelnej Rady Adwokackiej w najbliższą sobotę. Prawdopodobnie Rada przyjmie stanowisko zdecydowanie krytyczne wobec planów MF. Także Leszek Korczak, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych, ocenia, że pomysł jest zły, ponieważ podważa zaufanie do radców.

Krzysztof Burnos, prezes KRBR, zaznacza jednak, że tajemnica zawodowa i skarbowa powinna się kończyć tam, gdzie zaczyna się interes publiczny. Podkreśla także, że rozwiązania zawarte w ewentualnej nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym muszą być jednakowe dla wszystkich zawodów, które mogą świadczyć takie usługi.

Cały artykuł dostępny jest w serwisie internetowym „Rzeczpospolitej”.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl