Rewidenci są gotowi ujawniać agresywne optymalizacje

– Nie mamy nic przeciwko przekazywaniu fiskusowi schematów optymalizacyjnych, ale nie może to być traktowane jako element badania sprawozdania finansowego – mówi w wywiadzie dla DGP Krzysztof Burnos, prezes Polskiej Izby Biegłych Rewidentów.

16 października 2017

Ministerstwo Finansów chce zobowiązać biegłych rewidentów do informowania fiskusa o schematach optymalizacyjnych. Audytor miałby taki obowiązek, gdyby podczas badania sprawozdania finansowego napotkał na schematy, których nie zgłosił doradca podatkowy lub inny prawnik.

– Nie mamy nic przeciwko przekazywaniu fiskusowi schematów optymalizacyjnych, ale nie może to być traktowane jako element badania sprawozdania finansowego. To zupełnie inna usługa, za którą powinno być odrębne wynagrodzenie – mówi w wywiadzie dla DGP Krzysztof Burnos, prezes Polskiej Izby Biegłych Rewidentów.

– Jak najbardziej widzimy rolę audytorów w uszczelnianiu systemu podatkowego, możemy więc wydawać niezależną opinię, że dany podatnik nie korzysta z agresywnych optymalizacji – mówi Burnos i dodaje, że jeśli firma przedłożyłaby raport z takiego audytu fiskusowi, to mogłaby być rzadziej uwzględniana w planach kontroli urzędu skarbowego.

Cała rozmowa dostępna na stronie serwisu.

Kompas 2.0 - jak skorzystać?

Aby skorzystać z aplikacji Kompas 2.0 zaloguj się na indywidualne konto firmy audytorskiej.

Wcześniej zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmikami instruktażowymi, które pokazują poszczególne funkcjonalności Kompas 2.0. Zobacz filmy instruktażowe

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl