Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 03:13, 3.03.2024 r.

Rewidenci są gotowi ujawniać agresywne optymalizacje

– Nie mamy nic przeciwko przekazywaniu fiskusowi schematów optymalizacyjnych, ale nie może to być traktowane jako element badania sprawozdania finansowego – mówi w wywiadzie dla DGP Krzysztof Burnos, prezes Polskiej Izby Biegłych Rewidentów.

16 października 2017

Ministerstwo Finansów chce zobowiązać biegłych rewidentów do informowania fiskusa o schematach optymalizacyjnych. Audytor miałby taki obowiązek, gdyby podczas badania sprawozdania finansowego napotkał na schematy, których nie zgłosił doradca podatkowy lub inny prawnik.

– Nie mamy nic przeciwko przekazywaniu fiskusowi schematów optymalizacyjnych, ale nie może to być traktowane jako element badania sprawozdania finansowego. To zupełnie inna usługa, za którą powinno być odrębne wynagrodzenie – mówi w wywiadzie dla DGP Krzysztof Burnos, prezes Polskiej Izby Biegłych Rewidentów.

– Jak najbardziej widzimy rolę audytorów w uszczelnianiu systemu podatkowego, możemy więc wydawać niezależną opinię, że dany podatnik nie korzysta z agresywnych optymalizacji – mówi Burnos i dodaje, że jeśli firma przedłożyłaby raport z takiego audytu fiskusowi, to mogłaby być rzadziej uwzględniana w planach kontroli urzędu skarbowego.

Cała rozmowa dostępna na stronie serwisu.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl