Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 10:54, 22.07.2024 r.

„Parkiet”: wywiad z prezes KRBR

Musimy być jeszcze ostrożniejsi, bardziej wnikliwi i sceptyczni – ocenia prezes KRBR w rozmowie z „Parkietem”

Parkiet

10 kwietnia 2020

Wywiad z Barbarą Misterską-Dragan, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, został opublikowany przy okazji przygotowanego przez „Rzeczpospolitą” i „Parkiet” XIX rankingu audytorów. Prezes KRBR, oceniając rok 2019 w branży audytu, podkreśliła, że „na przestrzeni trzech lat, w latach 2017–2019, istotnie zmieniono ustawę o biegłych rewidentach”. Efektem licznych zmian w przepisach jest konieczność dostosowania się do nowych warunków, co miało przełożenie m.in. na ceny usług. Prezes KRBR odnotowuje zmianę pokoleniową w zawodzie i zmniejszającą się liczbę biegłych rewidentów i firm audytorskich.

W odpowiedzi na pytania o najbardziej aktualny temat, czyli wpływ epidemii Covid 19, Barbara Misterska-Dragan zauważa, że Kluczowa jest natomiast ocena kontynuacji działalności. Pojawiły się pojedyncze głosy, że w tych warunkach taka ocena jest niemożliwa, że biegli rewidenci powinni z niej zrezygnować. Zgadzam się, że to będzie wyzwanie, ale uważam, że musimy mu podołać i pomóc rynkowi w ocenie, czy założenia co do kontynuacji działalności przyjęte przez zarządy są słuszne. Musimy we współpracy z zarządem oraz radą nadzorczą omówić skutki epidemii dla działalności klienta w krótkiej, średniej i długiej perspektywie czasowej. Musimy być jeszcze ostrożniejsi, jeszcze bardziej sceptyczni i wnikliwi.

Prezes KRBR przypomina również postulaty, składane przez samorząd biegłych rewidentów. Niektóre z nich zostały spełnione, co ułatwi audytorom pracę w czasie epidemii. Inne, w tym zniesienie obowiązku sporządzania i publikowania raportów kwartalnych, wciąż czekają na realizację ze strony regulatora.

Cały wywiad dostępny jest tutaj: https://www.parkiet.com/Firmy/304099978-Barbara-Misterska-Dragan-Musimy-byc-jeszcze-ostrozniejsi-bardziej-wnikliwi-i-sceptyczni.html

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl