Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 04:32, 14.04.2024 r.

Rzeczpospolita: Mocne przetasowania na rynku audytu

Liczba firm badających sprawozdania finansowe spółek giełdowych w ciągu ostatnich 10 lat zmalała o ponad połowę. Z rynku wypadają przede wszystkim mali audytorzy, rośnie natomiast pozycja firm średniej wielkości.

Rzeczpospolita

20 marca 2023

Jak wynika z najnowszego raportu firmy Grant Thornton, na który powołuje się „Rzeczpospolita”, „aż o 17 pkt proc. do 39 proc. wzrósł w ostatnich siedmiu latach udział średnich audytorów badających sprawozdania finansowe spółek notowanych na warszawskiej giełdzie”. Natomiast udział firm z tzw. wielkiej czwórki (czyli Deloitte, EY, KPMG i PwC) spadł o 10 pkt proc. do 27 proc. Maleje również udział małych lokalnych firm audytorskich: obecnie należy do nich 34 proc. rynku, czyli o 7 pkt proc. mniej niż w 2015 r. Zdaniem gazety „Te mocne przetasowania są efektem zmian regulacyjnych i szybkiego rozwoju firm średniej wielkości, które coraz częściej stanowią alternatywę dla wielkiej czwórki. Ale nadal to jej domeną pozostaje obsługa największych spółek giełdowych”.

„Rzeczpospolita” podaje, że „średnie wynagrodzenie za badanie sprawozdania spółki giełdowej w latach 2015-2020 wzrosło z 313 tys. zł do 427 tys. zł netto”. Według gazety wzrost wynagrodzeń za badania wynika „m.in. ze zmian regulacyjnych (wzrosły wymogi i sankcje dla biegłych rewidentów) i wzrostu wynagrodzeń audytorów. To ostatnie zjawisko jest efektem deficytu kadry. Systematycznie kurczy się nie tylko grono audytorów, ubywa też kandydatów przystępujących do egzaminu na biegłego rewidenta. To efekt wspomnianego już zaostrzenia regulacji, ale też rosnących wymogów wobec biegłych. Dziś de facto muszą się znać nie tylko na badaniu sprawozdań finansowych, ale też na takich obszarach jak podatki, ekonomia, prawo, nowe technologie czy ESG”. Natomiast średnie wynagrodzenie audytora w 2022 r. wyniosło 457 tys. zł., czyli o 4 proc. więcej rok do roku.

W dalszej części artykułu poruszone zostały kwestie odsetka sprawozdań finansowych, do których biegli rewidenci zgłosili uwagi oraz zagadnienia związane z wpływem biegłych rewidentów na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

Omawiany artykuł pochodzi z wydania „Rzeczpospolitej” z 20.03.2023, dostępny jest w formie elektronicznej pod adresem https://www.rp.pl/biznes/art38154431-mocne-przetasowania-na-rynku-audytu-mali-maja-problem

 

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl