Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 12:01, 14.06.2024 r.

Spór o rotację podmiotów audytorskich

Firma badająca sprawozdania będzie mogła pracować dla jednego klienta nie dłużej niż 5 lat, a nie jak zakładano wcześniej - 10 lat. Tak wynika z najnowszej wersji projektu nowej ustawy o biegłych rewidentach, po pracach w Komitecie Stałym Rady Ministrów. 5-letni okres rotacji został wprowadzony jako kompromis wobec postulatów Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jego prezes tłumaczył, powołując się na raport UOKiK, że polski rynek audytu jest bardzo skoncentrowany.   Krajowa Rada Biegłych Rewidentów twierdzi jednak, że na skróceniu okresu rotacji stracą małe firmy badające sprawozdania oraz jednostki zainteresowania publicznego. - Zmiana jest zaskakująca. To 10-letni okres rotacji był kompromisem i został wypracowany w trakcie wielomiesięcznych konsultacji, w których brało udział kilkudziesięciu uczestników - komentuje Krzysztof Burnos, prezes KRBR. Podkreśla, że skrócenie okresu rotacji do 5 lat dla wszystkich jednostek zainteresowania publicznego jest sprzeczne z celem, jaki przyświecał zmianom unijnym - dekoncentracji dużych firm audytorskich na rynku badań JZP. - Dłuższa współpraca biegłego rewidenta z badaną jednostką pozwala na lepsze jej poznanie, rozpoznanie rodzajów ryzyka związanych z jej działalnością, a tym samym zwiększa bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. Daje ona również mniejszym firmom audytorskim możliwość nabycia doświadczenia i wiedzy, a tym samym sprzyja ich rozwojowi - twierdzi prezes KRBR. Jego zdaniem, 5-letni okres rotacji uniemożliwi także wdrożenie modelu badania łącznego, czyli instrumentu, który miał sprzyjać dekoncentracji rynku audytorskiego. - 23 kraje unijne wprowadziły 10-letni, a nawet dłuższy, do 24 lat, okres rotacji - twierdzi Krzysztof Burnos. Nawet w krajach grupy wyszehradzkiej. Jego zdaniem, krótsza wymiana audytora mogłaby być ograniczona jedynie dla określonych branż, np. dużych banków i firm ubezpieczeniowych

Dziennik Gazeta Prawna

21 listopada 2016
Firma badająca sprawozdania będzie mogła pracować dla jednego klienta nie dłużej niż 5 lat, a nie jak zakładano wcześniej - 10 lat. Tak wynika z najnowszej wersji projektu nowej ustawy o biegłych rewidentach, po pracach w Komitecie Stałym Rady Ministrów. 5-letni okres rotacji został wprowadzony jako kompromis wobec postulatów Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jego prezes tłumaczył, powołując się na raport UOKiK, że polski rynek audytu jest bardzo skoncentrowany.

 

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów twierdzi jednak, że na skróceniu okresu rotacji stracą małe firmy badające sprawozdania oraz jednostki zainteresowania publicznego. - Zmiana jest zaskakująca. To 10-letni okres rotacji był kompromisem i został wypracowany w trakcie wielomiesięcznych konsultacji, w których brało udział kilkudziesięciu uczestników - komentuje Krzysztof Burnos, prezes KRBR. Podkreśla, że skrócenie okresu rotacji do 5 lat dla wszystkich jednostek zainteresowania publicznego jest sprzeczne z celem, jaki przyświecał zmianom unijnym - dekoncentracji dużych firm audytorskich na rynku badań JZP. - Dłuższa współpraca biegłego rewidenta z badaną jednostką pozwala na lepsze jej poznanie, rozpoznanie rodzajów ryzyka związanych z jej działalnością, a tym samym zwiększa bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. Daje ona również mniejszym firmom audytorskim możliwość nabycia doświadczenia i wiedzy, a tym samym sprzyja ich rozwojowi - twierdzi prezes KRBR. Jego zdaniem, 5-letni okres rotacji uniemożliwi także wdrożenie modelu badania łącznego, czyli instrumentu, który miał sprzyjać dekoncentracji rynku audytorskiego. - 23 kraje unijne wprowadziły 10-letni, a nawet dłuższy, do 24 lat, okres rotacji - twierdzi Krzysztof Burnos. Nawet w krajach grupy wyszehradzkiej. Jego zdaniem, krótsza wymiana audytora mogłaby być ograniczona jedynie dla określonych branż, np. dużych banków i firm ubezpieczeniowych. - UOKiK zupełnie nie rozumie tej idei - uważa prezes KRBR.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl