Posłowie zdecydują o zakresie doradztwa audytorów

Biegli rewidencie konsekwentnie opowiadają się za możliwością ograniczonego łączenia doradztwa z badaniem firm – twierdzi „Rzeczpospolita”.

Rzeczpospolita

7 lutego 2017

Według artykułu w „Rz”, jedną z kwestii, które budzą najwięcej kontrowersji jest zakres usług doradczych, które audytor może świadczyć na rzecz badanego podmiotu. Zauważa też, że w ubiegłym tygodniu grupa 25 kancelarii doradztwa podatkowego, opublikowała list otwarty. Domaga się w nim ustanowienia całkowitego zakazu świadczenia takich usług.
W poniedziałek Krajowa Izba Biegłych Rewidentów odpowiedziała poprzez list prezesa Krzysztofa Burnosa. Podkreśla on w nim, że takie usługi i tak będą według projektu mocno ograniczone. Przykładowo biegły rewident nie będzie mógł opracowywać strategii podatkowej banku, jeśli bada jego sprawozdanie finansowe. – Pozbawienie przedsiębiorców możliwości wsparcia doradczego audytorów oznacza pozbawienie gospodarki ważnego mechanizmu bezpieczeństwa – czytamy w piśmie, które poparli Pracodawcy RP.
Na temat zakazu wypowiada się prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic, przewodnicząca samorządu doradców podatkowych. Jak zauważa, za całkowitym zakazem doradzania audytowanym klientom opowiada się tylko część doradców podatkowych. – W tej sprawie wciąż trwają dyskusje. Wobec dużych różnic poglądów Krajowa Rada Doradców Podatkowych nie przyjęła jeszcze jednolitego stanowiska.

Cały artykuł.

Kompas 2.0 - jak skorzystać?

Aby skorzystać z aplikacji Kompas 2.0 zaloguj się na indywidualne konto firmy audytorskiej.

Wcześniej zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmikami instruktażowymi, które pokazują poszczególne funkcjonalności Kompas 2.0. Zobacz filmy instruktażowe

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl