Raporty po brytyjsku

Doradcy podatkowi i biegli rewidenci oceniają pomysły MF dotyczące zgłaszania optymalizacji.

Rzeczpospolita

21 listopada 2017

Ministerstwo Finansów rozważa kilka wariantów obowiązkowego zgłaszania schematów optymalizacyjnych. W najostrzejszej wersji obowiązki informacyjne pojawiałyby się już na etapie planowania takich rozwiązań, a potem ich wdrażania i funkcjonowania. Krajowa Rada Doradców Podatkowych opowiada się przeciwko takim rozwiązaniom, obawiając się znaczącego osłabienia tajemnicy zawodowej, a co za tym idzie – statusu zawodu zaufania publicznego. Zdaniem samorządu doradców mogliby oni zacząć być postrzegani jako profesja bliska kontrolerom skarbowym.

PIBR uważa z kolei, że niewłaściwe jest przesuwanie odpowiedzialności za zgłaszanie optymalizacji na podmioty, które nie są ich autorami – na przykład biegłych rewidentów. Taka trzecia strona powinna jedynie mieć obowiązek informowania o odkrytych schematach samego podatnika lub promotora danej transakcji.

Cały artykuł znajduje się w serwisie biznesowym „Rzeczpospolitej”.

Kompas 2.0 - jak skorzystać?

Aby skorzystać z aplikacji Kompas 2.0 zaloguj się na indywidualne konto firmy audytorskiej.

Wcześniej zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmikami instruktażowymi, które pokazują poszczególne funkcjonalności Kompas 2.0. Zobacz filmy instruktażowe

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl