Kompromis w audycie

Pracodawcy RP apelują o kompromis w zapisach projektu ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym. Za nami pierwsze czytanie. Teraz, po pracach w specjalnej podkomisji, projekt trafi do sejmowej Komisji Finansów Publicznych, która zmierzy się ze spornymi propozycjami – mówi w „Gazecie Finansowej” Łukasz Czucharski, ekspert Pracodawców RP.

Gazeta Finansowa

24 marca 2017

Ekspert zauważa, że sporne kwestie dotyczą przede wszystkim 5-letniego okresu współpracy jednostki badanej z firmą audytorską, badania wspólnego oraz zakazu świadczenia przez biegłych usług innych niż kontrola sprawozdań finansowych. Pierwsze czytanie nie dało konsensusu.

– Dlatego też Pracodawcy RP proponują wprowadzenie kompromisowych rozwiązań w planowanej rotacji firm audytorskich i badania wspólnego. Pierwszym sposobem na wydłużenie okresu współpracy z firmą audytorską w JZP byłoby skorzystanie z badania wspólnego dwóch audytorów. Drugi sposób polegałby na tym, że badana jednostka mogłaby po 5 latach współpracy z daną firmą audytorską przeprowadzić ogólnodostępny i nieograniczony przetarg publiczny na badanie sprawozdań finansowych w jednostce, co pozwoliłoby na przedłużenie okresu współpracy o kolejne 3 lata – mówi Czucharski.

Przedstawiciel Pracodawców RP twierdzi, że zakaz świadczenia usług przez biegłych rewidentów innych niż badanie sprawozdań finansowych uderzy przede wszystkim w przedsiębiorców i przypomina, że doradztwo w obszarach niezwiązanych z badaniem sprawozdań finansowych już teraz jest ograniczone.

– Podczas drugiego czytania posłowie, przedstawiciele Rady Ministrów i partnerzy społeczni będą mieli możliwość zgłaszania dodatkowych poprawek. To na tym etapie zapadną też decyzje co do kształtu projektu, który zostanie poddany pod głosowanie Sejmu. Procedowane zmiany będą miały daleko idący wpływ na funkcjonowanie polskich przedsiębiorstw, a w konsekwencji również na gospodarkę narodową. Dlatego też Pracodawcy RP z determinacją apelują o to, aby nowe przepisy nie wprowadzały rozwiązań szkodliwych, mogących wpłynąć negatywnie na stabilność systemu – twierdzi na koniec Łukasz Czucharski.

Kompas 2.0 - jak skorzystać?

Aby skorzystać z aplikacji Kompas 2.0 zaloguj się na indywidualne konto firmy audytorskiej.

Wcześniej zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmikami instruktażowymi, które pokazują poszczególne funkcjonalności Kompas 2.0. Zobacz filmy instruktażowe

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl