Spółki już powinny tworzyć komitety audytu

Już za chwile wejdą w życie przepisy, które istotnie zmienią życie emitentów. Gościem Andrzeja Steca w poniedziałkowym Parkiet TV była Ewa Jakubczyk-Cały, partner zarządzający PKF Consult.

Parkiet.com

31 maja 2017

– Jednostki zainteresowania publicznego będą musiały utworzyć komitety audytu niezależnie od ilości członków rad nadzorczych, ale w zależności od wielkości spółki. Oznacza to bardzo istotną zmianę, ponieważ wiele firm należących do indeksu sWIG80 takich komitetów nie miało. Utworzenie komitetu audytu w kontekście nowej ustawy nie jest proste. Są szczególne wymogi dla kandydatów. Po pierwsze komitet ma składać się z nie mniej niż trzech osób. Po drugie większość komitetu audytu, w tym jej przewodniczący, muszą być niezależni od spółki. Definicja niezależności także znajduje się w ustawie. Całe szczęście, że jest bardziej rozsądna niż w starej wersji, natomiast te wymogi dotyczące braku powiązań trzeba spełnić. Poza tym jeden z członków musi być ekspertem z rewizji bądź rachunkowości i sprawozdawczości finansowej. Proszę sobie wyobrazić, że 5-osobowa rada nadzorcza musi mieć wśród swoich członków co najmniej trzech ściśle określonych kandydatów do komitetu audytu. W niektórych przypadkach będzie trudno z obecnie istniejącej rady wyłonić komitet audytu – mówiła w poniedziałkowym Parkiet TV Ewa Jakubczyk-Cały, partner zarządzający PKF Consult.

Całe nagranie dostępne na stronie: http://www.parkiet.com/

Kompas 2.0 - jak skorzystać?

Aby skorzystać z aplikacji Kompas 2.0 zaloguj się na indywidualne konto firmy audytorskiej.

Wcześniej zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmikami instruktażowymi, które pokazują poszczególne funkcjonalności Kompas 2.0. Zobacz filmy instruktażowe

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl