Audyt w nowej odsłonie

Ustawa o biegłych rewidentach przysporzy średnim i małym spółkom nie lada problemów. Już teraz powinny zacząć dostosowywać swój biznes do nowych wymogów.

Rzeczpospolita

2 czerwca 2017

Nowa ustawa znosi próg pięciu osób w RN, co oznacza, że gros małych i średnich spółek, które nie miały komitetu, będzie musiało go powołać. Monika Kaczorek, członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, wyjaśnia, jakie nowe warunki muszą spełniać spółki, aby kwalifikować się do zwolnienia z tego obowiązku. Opisuje także obowiązki członków komitetu.

Utworzenie komitetu audytu na pierwszy rzut oka nie powinno być problemem, ale w praktyce w kontekście nowej ustawy wcale nie będzie proste. W niektórych spółkach będzie trudno z aktualnej rady wyłonić taki komitet. Powołanie będzie zatem wymagało albo poszerzenia składu rady nadzorczej, albo większego nakładu pracy członków przy zadaniach związanych z komitetem. Spółki muszą także spodziewać się m.in. wyższych kosztów ubezpieczeń od nowych kar administracyjnych. To wpisuje się w obserwowany już od tego roku nurt podwyżek cen za badanie sprawozdań. Ceny jeszcze wzrosną, bo audytorzy będą rekompensować sobie niekorzystne dla nich zapisy w nowej ustawie.

Kompas 2.0 - jak skorzystać?

Aby skorzystać z aplikacji Kompas 2.0 zaloguj się na indywidualne konto firmy audytorskiej.

Wcześniej zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmikami instruktażowymi, które pokazują poszczególne funkcjonalności Kompas 2.0. Zobacz filmy instruktażowe

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl