Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 07:59, 16.07.2024 r.

EKF: fiskus dostanie narzędzie do walki z agresywną optymalizacją podatkową

Duże międzynarodowe korporacje muszą się przygotować na nowe obowiązki związane z raportowaniem rozliczeń podatkowych. Ułatwią one fiskusowi walkę z agresywną optymalizacją podatkową – mówiono we wtorek podczas Europejskiego Kongresu Finansowego.

GazetaPrawna.pl

7 czerwca 2017

Prowadzący dyskusję Maciej Grabowski, były minister środowiska i wiceminister finansów, przypomniał, że zgodnie z regulacjami proponowanymi przez OECD duże międzynarodowe korporacje będą musiały informować fiskusa o swoich rozliczeniach w innych krajach. Związane jest to z projektem Base Erosion Profit Shifting, który ma zapobiegać obniżaniu bazy podatkowej, transferowi zysków i unikaniu opodatkowania przez korporacje międzynarodowe stosujące agresywną optymalizację podatkową.

Jednym z uczestników debaty był Krzysztof Burnos, prezes KRBR. Zwrócił uwagę na pilną potrzebę odbudowy zaufania obywateli do systemu podatkowego i w tym upatrywał ważnej funkcji rozwiązań BEPS. Podkreślił, że transparentność, tak ważna na rynku kapitałowym, w obszarze podatkowym jest równie cenna: doprowadzi bowiem między innymi do zlikwidowania luki informacyjnej i przewagi korporacji wielonarodowych nad lokalnymi administracjami skarbowymi.

Pełna wersja artykułu dostępna jest w serwisach internetowych Gazety Prawnej i Pulsu Biznesu.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl