Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 04:39, 6.12.2023 r.

Już 55 tysięcy e-sprawozdań przeszło przez czytnik

Udostępnione przez PIBR narzędzie doskonale trafiło w potrzeby biegłych rewidentów.

8 maja 2019

W wyniku nowelizacji ustawy o rachunkowości spółki – z wyjątkiem tych raportujących w oparciu o Międzynarodowe Standardy Rachunkowości – muszą składać sprawozdania finansowe w formacie XML zgodnie z udostępnioną przez Ministerstwo Finansów strukturą logiczną. Pliki XML są bardzo niewygodne do odczytywania w zwykłej formie tekstowej – konieczna jest ich konwersja do bardziej przyjaznej postaci.

Problem w tym, że MF wraz ze strukturami logicznymi nie udostępniło narzędzia do odczytywania plików XML. – Na rynku było kilka takich aplikacji, ale nie dawały wymaganej przy badaniu sprawozdań finansowych pewności, że wyniki konwersji będą poprawne. Stąd idea, żeby takie narzędzie opracował nasz samorząd – wyjaśnia Andrzej Karpiak, członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów i jeden z inicjatorów powstania czytnika.

– Od przedyskutowania problemu z czytelnością e-sprawozdań do uruchomienia dostępnego wszystkim biegłym rewidentom czytnika minęły raptem 3 tygodnie – dodaje Krzysztof Burnos, prezes KRBR. – To nie był wielki projekt informatyczny, ale ważniejsze jest, że zareagowaliśmy jak sprawna firma dbająca o swoich klientów.

Czytnik został uruchomiony 11 stycznia 2019 r. W ciągu niecałych czterech miesięcy przez udostępnioną na stronie PIBR aplikację przeszło 55 tysięcy e-sprawozdań. – Biorąc pod uwagę, że rocznie wykonujemy w Polsce jakieś 40 tysięcy czynności rewizji finansowej, to imponująca liczba – komentuje Andrzej Karpiak. – Udało nam się stworzyć coś przydatnego, a przy tym prostego w obsłudze i niewymagającego instalowania czegokolwiek.

Jak skorzystać z czytnika?

  • zaloguj się na profil biegłego rewidenta,
  • kliknij "rozwiń panel" (w lewym, górnym rogu),
  • wybierz "czytnik e-sprawozdań",
  • wgraj plik w formacie XML.

Sprawozdanie już po konwersji można czytać je na ekranie lub zapisać w postaci pliku PDF i ściągnąć na swój komputer. Należy jedynie pamiętać, że za dokument źródłowy uznawany jest pierwotny plik XML – czytnik jedynie ułatwia zapoznanie się z jego treścią.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl