Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 17:19, 2.03.2024 r.

Czytnik e-sprawozdań XML już działa!

Dziś od godziny 14:00 po zalogowaniu się na profil biegłego rewidenta można już korzystać z pierwszej wersji czytnika e-sprawozdań.

10 stycznia 2019

Znowelizowana ustawa o rachunkowości wprowadziła obowiązek składania sprawozdań finansowych w formie elektronicznej. Spółki (z wyjątkiem tych raportujących w oparciu o Międzynarodowe Standardy Rachunkowości) muszą składać sprawozdania w formacie XML zgodnie z udostępnioną przez Ministerstwo Finansów strukturą logiczną.

XML to język znaczników (podobnie jak np. HTML, w którym pisane są strony internetowe), co znaczy, że surowe dane występują w pliku razem z kodem, który opisuje ich relacje i strukturę. W formie tekstowej pliki XML są zatem bardzo niewygodne do odczytywania – konieczna jest konwersja do bardziej przyjaznej postaci.

Do tego właśnie służy stworzony przez PIBR czytnik e-sprawozdań. Wystarczy za pośrednictwem aplikacji online wgrać plik ze sprawozdaniem, aby móc czytać je na ekranie już po konwersji. Prace nad aplikacją wciąż trwają, ale już udostępniona dziś pierwsza wersja posiada choćby możliwość konwersji sprawozdania do pliku PDF i ściągnięcia go na swój komputer.

Jak skorzystać z czytnika?

  • zaloguj się na profil biegłego rewidenta,
  • kliknij "rozwiń panel" (w lewym, górnym rogu),
  • wybierz "czytnik e-sprawozdań",
  • wgraj plik w formacie .XML.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl