Fiskus chce wiedzieć nawet o lokatach jednodniowych

Aktualizacja NIP-2 także dla otwierania i zamykania lokat o charakterze rachunku bankowego

Gazeta Prawna

25 października 2017

W niedawno opublikowanej interpretacji dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnia, że przedsiębiorca musi aktualizować NIP-2 zarówno wtedy, gdy otwiera, jak i zamyka wszelkie rachunki bankowe, także lokaty o charakterze rachunku bankowego. Taką interpretację potwierdziło także Ministerstwo Finansów.

Zdaniem przedsiębiorców, taki wymóg jest oderwany od rzeczywistości – zwłaszcza, że to, czy lokata będzie miała swój rachunek, nie zależy od przepisów, ale od techniki banku i jego systemu informatycznego. Zgłaszanie aktualizacji NIP-2 w przypadku firm często zakładających i zamykających np. lokaty overnight jest też bardzo czasochłonne.

Cytowani w artykule eksperci są podzieleni w ocenie stanowiska fiskusa. Małgorzata Samborska, doradczyni podatkowa, zauważa, że wyłączenie części rachunków – np. tych związanych z lokatami terminowymi – trudno byłoby uzasadnić. Przyznaje jednak, że tygodniowy termin na aktualizację NIP-2 oznacza, że zamkniętych przed upływem tygodnia lokat nie trzeba zgłaszać. Z kolei Przemysław Antas, radca prawny i ekspert Instytutu Wolności, uważa, że taka interpretacja to nieuprawnione rozszerzanie obowiązków nałożonych na przedsiębiorców.

Cały tekst dostępny jest w serwisie podatkowym Gazety Prawnej.

Ustawa - masz pytania?
Masz pytania dotyczące nowej ustawy o biegłych rewidentach?
Napisz do nas za pomocą Konsultacji PIBR lub zapoznaj się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania
Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl
sasdf