Fiskus frontem do podatnika

MF być może już za rok chce wdrożyć system horizontal monitoring compliance.

Puls Biznesu

20 grudnia 2017

W monitoringu horyzontalnym ryzyko podatkowe analizowane jest w systemie niemal ciągłym, ponieważ wątpliwości dotyczące przepisów podatnik może na bieżąco konsultować z urzędem, upewniając się, jak na sprawę zapatruje się fiskus, i unikając dzięki temu stresujących sytuacji podczas kontroli. Podobny system funkcjonuje już w Holandii – ale w Polsce bardziej istotną rolę mają odgrywać doradcy podatkowi.

Zmiany w systemie podatkowym zapowiadają się na fundamentalne: Zakreślimy granice stosowania klauzuli obejścia, ustalimy zasadę raportowania agresywnych schematów i na koniec opracujemy nowe obowiązki i przywileje w zawodzie doradcy podatkowego — mówi Filip Świtała, dyrektor Departamentu Systemu Podatkowego w MF.

Fiskus chce m.in. wprowadzić instytucję doradcy zaufanego. Wzorem audytu finansowego planuje także utworzyć audyt podatkowy, który byłby obowiązkowy w wybranych kategoriach firm.

Cały artykuł znajduje się w serwisie Pulsu Biznesu.

Kompas 2.0 - jak skorzystać?

Aby skorzystać z aplikacji Kompas 2.0 zaloguj się na indywidualne konto firmy audytorskiej.

Wcześniej zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmikami instruktażowymi, które pokazują poszczególne funkcjonalności Kompas 2.0. Zobacz filmy instruktażowe

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl