Resort finansów prześwietli audytorów

KNA sprawdzi, dlaczego problemów spółki GetBack nie dostrzegli wcześniej biegli rewidenci.

23 maja 2018

Komisja Nadzoru Audytowego na posiedzeniu 22 maja zdecydowała o podjęciu działań nadzorczych w sprawie GetBacku. Biuro prasowe Ministerstwa Finansów nie ujawnia szczegółów, argumentując, że byłoby to naruszeniem ustawy o biegłych rewidentach. Nowe regulacje przyznają KNA szerokie uprawnienia –w grę wchodzą wysokie kary finansowe, a nawet pozbawienie licencji.

Cytowany w tekście Leszek Kieliszewski, prawnik w kancelarii Legality uważa, że jeśli audytor nie miał zastrzeżeń wobec danych finansowych, a okazałoby się, że były nierzetelne, to odpowiedzialność ponosi przede wszystkim spółka. Gdyby jednak okazało się, że nie dołożył należytej staranności podczas badania lub przeglądu sprawozdania finansowego, to również on mógłby ponosić odpowiedzialność. Dziś brak jest przesłanek uzasadniających twierdzenie niedołożenia przez audytora wymaganej od niego staranności. Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu zarzuciło jednak audytorowi brak zachowania bezstronności i standardów zawodowych przy sporządzaniu bilansu GetBacku.

Kompas 2.0 - jak skorzystać?

Aby skorzystać z aplikacji Kompas 2.0 zaloguj się na indywidualne konto firmy audytorskiej.

Wcześniej zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmikami instruktażowymi, które pokazują poszczególne funkcjonalności Kompas 2.0. Zobacz filmy instruktażowe

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl