Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 04:52, 1.12.2022 r.

Zdalnie o wyzwaniach samorządu

Biegli rewidenci z regionalnego oddziału PIBR w Poznaniu wzięli udział w spotkaniu online z prezes KRBR.

19 maja 2020

Spotkanie odbyło się w piątek, 15 maja, uczestniczyło w nim blisko stu biegłych rewidentów z RO Poznań, jak również z innych Regionalnych Oddziałów PIBR. Wybrano formułę wykładu połączonego z odpowiedziami na pytania, które uczestnicy przekazywali wcześniej lub zadawali w trakcie wystąpienia. Całość trwała blisko cztery godziny.

Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów Barbara Misterska-Dragan obszernie przedstawiła charakter prac prowadzonych przez PIBR w ostatnich kilkunastu miesiącach, nawiązując do zmian w Ustawie o biegłych rewidentach. Ustawa funkcjonuje już na tyle długo, że uznaliśmy, że był to doskonały moment na pierwsze podsumowania i zadanie władzom naszego samorządu – wyjaśnił Maciej Ostrowski, prezes RO PIBR w Poznaniu, który był pomysłodawcą i współorganizatorem wydarzenia.

Dużo uwagi poświęcono działaniom podjętym wskutek epidemii COVID-19 i ograniczeniom, jakie wprowadziła ona w funkcjonowanie firm. Jak podkreśliła prezes KRBR, pandemia to wielkie wyzwanie dla firm audytorskich, ponieważ wymusza zmianę modelu ich funkcjonowania. Zmiany nastąpiły również po stronie klientów. Prezes KRBR przypomniała, że biegli rewidenci musieli, praktycznie z dnia na dzień, znaleźć odpowiedzieć na pytania, jak w nowych warunkach zapewnić rzetelne badanie sprawozdania finansowego, jak ocenić, czy dostarczona przez firmę dokumentacja jest wystarczająca czy jak w krótkim czasie przenieść do rzeczywistości cyfrowej procesy, które opierały się na dotychczas na bezpośrednim kontakcie.

Prezes KRBR zaznaczyła także, że pandemia wpływa na szkolenia, a ich formuła stosowana dotychczas musi zostać zmieniona, tak aby połączyć kontakt zdalny z tradycyjnym trybem szkoleń i spotkań. Jak ujawniła, samorząd podjął już w tym kierunku działania, tak aby jak najszybciej zapewnić biegłym możliwość doskonalenia zawodowego z wykorzystaniem zdalnych kanałów.

Kolejne spotkanie prezes KRBR z biegłymi rewidentami – również w formule online – są już planowane.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl