Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 00:10, 27.04.2024 r.

KIBR partnerem konferencji z cyklu ekonomia/kultura/wartości

Przyszłość współczesnej ekonomii i kondycja społeczeństw to zagadnienia, które stanowiły temat przewodni konferencji z cyklu ekonomia/kultura/wartości, zorganizowanej na Politechnice Gdańskiej 13 czerwca 2016 r. KIBR był partnerem wydarzenia.
13 lipca 2016

„How much is enough?” to tytuł drugiej części konferencji z cyklu ekonomia/kultura/wartości, która odbywała się 13 czerwca 2016 roku na Dziedzińcu Fahrenheita Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej. Swoje wykłady wygłosili Profesor Edward Skidelsky – filozof, współautor książki pt. „How much is enough", którą napisał ze swoim ojcem, wybitnym ekonomistą Robertem Skidelskim; profesor Paul Dembiński – żyjący od 50 lat w Szwajcarii polski ekonomista wykładający na uniwersytetach we Fryburgu i Genewie oraz prof. Jerzy Hausner – ekonomista na Uniwersytecie Jagiellońskim, polityk, były minister gospodarki, współautor koncepcji „Open Eyes Economy”.

Wszyscy trzej, choć reprezentujący różne profesje, wychowani w różnych kulturach i posiadający różne doświadczenie zawodowe, w swoich wystąpieniach byli zaskakująco zgodni w kwestii oceny współczesnej ekonomii i obecnego stanu rzeczy. Prelegenci zgodnie uznali, że przyczynami współczesnych kłopotów rynkowych są: kryzys systemu, rozerwanie związku pomiędzy wartościami etycznymi a zachowaniami w biznesie oraz instrumentalne traktowanie wartości i „finansjalizacja” wszystkich dziedzin życia, z jednoczesnym brakiem poczucia sensu. Zarówno prof. Dembiński, jak i prof. Hausner wskazali przy tym na rolę firm w budowaniu nowej ekonomii, przy czym pierwszy z nich wskazywał poziom mezo, gdzie to jednostki, czy też pojedyncze firmy są generatorami zmian, zaś drugi – koncepcję firmy-idei, która realizuje siebie, a nie dostosowuje się wyłącznie do trendów rynkowych.

Wystąpienia trzech profesorów wpisują się we współczesne trendy naukowe dotyczące zarządzania humanistycznego, idei społecznej odpowiedzialności biznesu (Corporate Social Responsibility) i ekonomii społecznej, choć dla wielu zgromadzonych głoszone poglądy mogły podważać „niezmienne prawa ekonomii”, jak wyraził się jeden ze słuchaczy. Rzeczywiście, każdy z prelegentów stawiał tezę o wyczerpaniu się aktualnego paradygmatu naukowego, o potrzebie zmiany postrzegania funkcji firm w społeczeństwie, a także o pracy, nie będącej wymuszoną koniecznością. – Dzisiaj w Polsce niektóre z tych poglądów brzmią nieco utopijnie, szczególnie dla biznesmenów, ale to nie oznacza, że powinny być uznawane za utopię – czytamy w podsumowaniu organizatorów.

Konferencję poprzedziła uroczystość wręczenia dyplomów absolwentom politechnicznych studiów MBA – International MBA in Strategy, Programme and Project Management. Była to V edycja tych studiów i jednocześnie pierwsza z międzynarodowym certyfikatem AMBA.

KIBR był partnerem wydarzenia.

Więcej informacji o konferencji znaleźć można w broszurze informacyjnej.
Strona Politechniki Gdańskiej – http://pg.edu.pl/

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl