Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 07:15, 16.07.2024 r.

Nie boimy się nowego nadzoru. Najważniejsza jest jakość usług audytorskich

Dziennik Gazeta Prawna opublikował wywiad z Barbarą Misterską-Dragan, nową prezes KRBR.

Dziennik Gazeta Prawna

13 czerwca 2019

Barbara Misterska-Dragan deklaruje, że w razie przyjęcia przez Sejm nowelizacji uobr podstawowym celem samorządu będzie współpraca z PANA. Biegli rewidenci chcą podzielić się swoimi doświadczeniami, aby nowy organ rozumiał profesję, a kontrola nie ograniczyła się do urzędowego sprawdzenia wykonanych procedur badania. Drugi obszar to przygotowanie biegłych rewidentów do nowych kontroli, którym dziś nie podlegają: przede wszystkim wsparcie dla audytorów, którzy będą musieli się odnieść do wyników kontroli PANA. Dlatego ma powstać grupa ekspertów złożonych m.in. z prawników, osób mających doświadczenie w postępowaniach dyscyplinarnych, ekspertów od wycen, którzy będą pomagali w interpretacji wniosków pokontrolnych i przygotowaniu odpowiedzi. Prezes zapowiada także uruchomienie szkoleń ukierunkowanych na zwiększanie jakości usług dodatkowych i przygotowanie wytycznych i wskazówek, jak świadczyć te usługi.

PIBR będzie podtrzymywać dotychczas zgłoszone uwagi do projektu ustawy. Zdaniem samorządu kontrolą PANA powinni być objęte firmy audytorskie badające chociażby jedną jednostkę zainteresowania publicznego, natomiast pozostałe kontrole mogłyby zostać w samorządzie. Prezes chce także przekonać posłów, żeby zakresem weryfikacji nie obejmować wszystkich usług. Powinny być z niej wyłączone te świadzcenia, które mogą być wykonywane nie tylko przez biegłych rewidentów np. due diligence.

Poza kontekstem ustawy Barbara Misterska-Dragan chce wzmacniać firmy audytorskie i pomagać im w przyciąganiu młodych kandydatów do zawodu, między innymi dzięki ogólnopolskiemu programowi stażowemu, którego partnerem byłyby uczelnie. Nowa prezes podkreśla także wagę przygotowania biegłych rewidentów do zmieniających się warunków technologicznych - zapowiada specjalne cykle szkoleń oraz powołanie specjalnego zespołu ds. cyfryzacji.

Całość wywiadu dostępna jest w serwisie Dziennika Gazety Prawnej

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl