Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 09:51, 24.06.2024 r.

Prezes PANA: Ruszamy ze zdalnymi kontrolami

W wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” prezes PANA opowiada, jak będą wyglądały kontrole zdalne.

Dziennik Gazeta Prawna

19 maja 2020

W ramach Tarczy Antykryzysowej 2.0 wprowadzone zostały przepisy, umożliwiające Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego przeprowadzanie tak zwanych kontroli zdalnych, czyli kontroli firm audytorskich przeprowadzanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” Marcin Obroniecki, prezes PANA, zapewnia, że gotowe są już odpowiednie procedury, które pozwolą na przeprowadzenie tego typu kontroli. Zaznacza, że badany podmiot ma prawo do wyboru tryby kontroli i może się nie zgodzić na kontrolę online. Jego zdaniem w okresie pandemii większość biegłych przeszła właśnie do prac na dokumentach elektronicznych, czyli ten tryb pracy stał się dla nich naturalny.

Jak podkreśla prezes PANA, zdecydowana większość organów nadzoru w Unii Europejskiej może prowadzić kontrole zdalne przy użyciu narzędzi komunikacji elektronicznej.

Zdaniem Marcina Obronieckiego przeprowadzanie kontroli zdalnych powinno być możliwe także po zakończeniu stanu epidemii, gdyż byłoby to z korzyścią dla podmiotów zajmujących się badaniem sprawozdań. Żyjemy w dobie cyfryzacji, a firmy audytorskie coraz częściej, i to niezależnie od pandemii, przekazują i przetwarzają informacje drogą elektroniczną. W jego opinii zmiana pozwoliłaby prowadzić zdalne kontrole również wtedy, gdyby w przyszłości pojawiłyby się kolejne utrudnienia.

Wywiad został opublikowany 18 maja w „Podatki i księgowość” - dodatku dla prenumeratorów „Dziennika Gazety Prawnej”.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl