Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 11:41, 14.06.2024 r.

Rzeczpospolita: Biegły rewident szeroko spojrzy na całą firmę

W dodatku „Doradca firmy” do „Rzeczpospolitej” o obowiązkach biegłych rewidentów i ich współpracy z klientami mówi Monika Kaczorek, zastępca prezesa KRBR.

Rzeczpospolita

30 kwietnia 2021

Monika Kaczorek zaznacza, że wiedza biegłego rewidenta może się przydać klientowi nie tylko do badania sprawozdania finansowego. Jej zdaniem biegły rewident „Przygląda się, jak działa system kontroli wewnętrznej, jak są przygotowane i przestrzegane procedury wewnętrzne, jakie są przyjęte strategie podatkowe, w jaki sposób procedowana jest analiza i zarządzanie ryzykiem. Dzięki temu szerszemu spojrzeniu w ramach badania może on zarekomendować zarówno zarządowi, jak i radzie nadzorczej rozwiązania dotyczące wielu dziedzin, nie tylko z zakresu finansowo-księgowego”.

Zastępca prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów podkreśla, aby współpracę z audytorem rozpocząć jak najwcześniej w roku bilansowym. „Pozwoli to spokojnie zaplanować harmonogram, określić z wyprzedzeniem, jakie prace będą przeprowadzane na poszczególnych etapach. Biegły będzie mógł się dostosować do terminów, których klient musi przestrzegać, zapoznać się z działalnością firmy, przejąć informację od poprzedniego audytora (jeśli taki był)”.

W artykule została także poruszona kwestia przemian, jakie przeszła branża audytu. „Kiedyś biegły był specjalistą „od wszystkiego”, obecnie staje się menadżerem zespołu składającego się z różnego rodzaju specjalistów. Niekoniecznie są to sami audytorzy finansowi, potrzebna jest bowiem, zwłaszcza przy badaniu dużych firm, wiedza ekspercka osób od IT czy specjalistów od wycen, podatków”, mówi Monika Kaczorek. W jej opinii cena nie powinna być decydującym kryterium wyboru firmy audytorskiej. Jak wyjaśnia, „Ważne, by nie patrzeć na te usługi jak na koszt. Dojrzałe organizacje są świadome, że usługi biegłego mogą przynieść wymierne korzyści w zarządzaniu firmą”.

Zachęcamy do lektury całego materiału, dostępnego w dzisiejszym dodatku „Doradca firmy” do „Rzeczpospolitej”

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl