Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 07:50, 16.07.2024 r.

Branża audytorska narzeka na dużą presję cenową

Przychody firm audytorskich z tytułu rewizji finansowej od 2011 roku systematycznie spadają. Następuje też koncentracja na rynku badania jednostek zainteresowania publicznego. Zdaniem ekspertów ten niekorzystny trend jest wynikiem znacznie zwiększonej pracochłonności wykonywania zleceń, zwiększonego ryzyka prowadzenia badań oraz zwiększonego nadzoru i penalizacji.   Okazuje się, że to podmioty ustawowo zobligowane do badania ustawowego wywierają największą presję na cenę audytu.   W odpowiedzi na to audytorzy rozszerzają ofertę usług dodatkowych. Firmy starają się dywersyfikować działalność, odchodzą od usług stricte audytorskich na rzecz świadczenia różnego rodzaju usług doradczych

Parkiet

18 kwietnia 2016

Przychody firm audytorskich z tytułu rewizji finansowej od 2011 roku systematycznie spadają. Następuje też koncentracja na rynku badania jednostek zainteresowania publicznego. Zdaniem ekspertów ten niekorzystny trend jest wynikiem znacznie zwiększonej pracochłonności wykonywania zleceń, zwiększonego ryzyka prowadzenia badań oraz zwiększonego nadzoru i penalizacji.

 

Okazuje się, że to podmioty ustawowo zobligowane do badania ustawowego wywierają największą presję na cenę audytu.

 

W odpowiedzi na to audytorzy rozszerzają ofertę usług dodatkowych. Firmy starają się dywersyfikować działalność, odchodzą od usług stricte audytorskich na rzecz świadczenia różnego rodzaju usług doradczych. Dzieje się tak ze względu na obniżającą się marżę za badanie sprawozdania finansowego.

 

Tymczasem, jak wskazują eksperci, zbliżające się wprowadzenie międzynarodowych standardów badania bardzo mocno wpłynie na sposób i jakość świadczonych usług audytorskich, a w konsekwencji na ich ceny.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl