Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 10:19, 22.07.2024 r.

Rząd zadecyduje, czy rozdzielić usługi audytorskie i doradcze

Nieoczekiwanie Ministerstwo Finansów zaproponowało, aby firmy, które będą badały sprawozdania jednostek zainteresowania publicznego, nie mogły im świadczyć dodatkowo żadnych innych usług – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Dziennik Gazeta Prawna

21 marca 2017

To autopoprawka zgłoszona przez resort finansów, zgłoszona w momencie, gdy sejmowa podkomisja po wielu tygodniach prac nad nową ustawą o biegłych rewidentach właśnie je zakończyła.

Komisja nie zdecydowała się na całkowite rozdzielenie usług audytorskich i doradczych dla podmiotów badających JZP. Zaproponowała jedynie dodatkowe ograniczenia. Projektem miała się zająć komisja finansów publicznych. Niespodziewanie jednak jej posiedzenie zostało odwołane, za to do wtorkowego porządku obrad Rady Ministrów została wpisana autopoprawka zgłoszona przez MF.

Spór o dodatkowe usługi ciągnie się już od roku. Zakaz świadczenia usług innych niż bezpośrednio związane z rewizją finansową nie tylko dla firm audytorskich badających JZP, ale dla wszystkich biegłych, miałby gwarantować niezależność biegłych rewidentów. Tak przynajmniej uważają przedstawiciele 25 firm doradczych, którzy w lutym domagali się wprowadzenia takiego zakazu.

Biegli podkreślali, że straciliby na tym klienci. Wskazywali, że w samym projekcie ustawy wprowadzono liczne mechanizmy zapobiegające utracie niezależności. W projekcie przewidziano m.in. listę 11 czynności zakazanych dla audytorów i wprowadzono limit wynagrodzenia za usługi dodatkowe na poziomie 50 proc. przychodów z badania.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl