Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 08:23, 16.07.2024 r.

Branża audytorska w nowej odsłonie

Do czerwca bieżącego roku Polska ma czas na przyjęcie unijnego rozporządzenia i dyrektywy dotyczących reformy rynku usług audytorskich. Przedstawiciele branży wzięli udział w debacie otwierającą ceremonię wręczenia nagród w tegorocznym rankingu audytorów.   – Mam nadzieję, że zaproponowane założenia ustawy o biegłych rewidentach spotkają się z bardzo pozytywnym odzewem wszystkich zainteresowanych – mówiła Joanna Dadacz, dyrektor departamentu rachunkowości i rewizji finansowej MF. Podkreśliła też, że w wyniku dyskusji Ministerstwo nie znowelizowało przepisów, tylko zaproponowało całkowicie nowy projekt ustawy.   W toku konsultacji środowisko audytorskie sygnalizowało kilka newralgicznych obszarów, które będą podlegać modyfikacji. Chodzi m.in. o ograniczenie świadczenia usług dodatkowych. Zdaniem Krzysztofa Burnosa, prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów zmiany nie doprowadzą także do planowanej dekoncentracji rynku. – Zmiany raczej stworzą nowe bariery dla mniejszych podmiotów, co będzie skutkować dalszą konsolidacją sektora – wyjaśnił ekspert. Jego zdaniem, część firm może wycofać się z rynku badań JZP, ważąc ryzyko kontroli ze strony nadzoru publicznego. Prezes KRBR dodał, że pewną możliwość daje tzw. audyt połączony

Rzeczpospolita

18 kwietnia 2016

Do czerwca bieżącego roku Polska ma czas na przyjęcie unijnego rozporządzenia i dyrektywy dotyczących reformy rynku usług audytorskich. Przedstawiciele branży wzięli udział w debacie otwierającą ceremonię wręczenia nagród w tegorocznym rankingu audytorów.

 

– Mam nadzieję, że zaproponowane założenia ustawy o biegłych rewidentach spotkają się z bardzo pozytywnym odzewem wszystkich zainteresowanych – mówiła Joanna Dadacz, dyrektor departamentu rachunkowości i rewizji finansowej MF. Podkreśliła też, że w wyniku dyskusji Ministerstwo nie znowelizowało przepisów, tylko zaproponowało całkowicie nowy projekt ustawy.

 

W toku konsultacji środowisko audytorskie sygnalizowało kilka newralgicznych obszarów, które będą podlegać modyfikacji. Chodzi m.in. o ograniczenie świadczenia usług dodatkowych. Zdaniem Krzysztofa Burnosa, prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów zmiany nie doprowadzą także do planowanej dekoncentracji rynku. – Zmiany raczej stworzą nowe bariery dla mniejszych podmiotów, co będzie skutkować dalszą konsolidacją sektora – wyjaśnił ekspert. Jego zdaniem, część firm może wycofać się z rynku badań JZP, ważąc ryzyko kontroli ze strony nadzoru publicznego. Prezes KRBR dodał, że pewną możliwość daje tzw. audyt połączony. – Jako samorząd oczekiwalibyśmy wzmocnienia regulacji w tym zakresie – dodał.

 

 

W debacie Rzeczpospolitej uczestniczyli Krzysztof Burnos, prezes KRBR, Joanna Dadacz, dyrektor departamentu rachunkowości i rewizji finansowej MF, Artur Żwak, partner w EY, Marek Gajdziński, partner w KPMG, Agnieszka Ostaszewska, partner w dziale audytu PwC oraz Piotr Sokołowski, partner w dziale audytu Deloitte.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl