Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 09:15, 23.05.2024 r.

Zmiany mogą prowadzić do koncentracji rynku

Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów komentuje najnowszy projekt ustawy o biegłych rewidentach.   Prezes samorządu przyznaje, że tekst ustawy jest bliski oczekiwaniom środowiska. Ale dodaje, że niektóre przepisy muszą zostać doprecyzowane, bo mogą sprawiać problemy interpretacyjne. – Przykładowo dotyczy to wymogu, że przed zleceniem biegły rewident musi ocenić i udokumentować prawość członków rady nadzorczych. To wymóg ustawowy, ale nie wiadomo, jak go spełnić – wyjaśnia Krzysztof Burnos.   W projekcie brak też rozwiązań korzystnych dla emerytowanych biegłych rewidentów, którzy nie wykonują już zawodu. Nadal muszą oni odbywać obowiązkowe szkolenia. – To absurd. Uważam też, że mimo obniżenia kary dla biegłych rewidentów do maksymalnej wysokości 250 tys. zł, nadal limit jest zbyt wysoki. Wystarczające byłoby określenie go na poziomie 50 tys

Dziennik Gazeta Prawna

18 kwietnia 2016

Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów komentuje najnowszy projekt ustawy o biegłych rewidentach.

 

Prezes samorządu przyznaje, że tekst ustawy jest bliski oczekiwaniom środowiska. Ale dodaje, że niektóre przepisy muszą zostać doprecyzowane, bo mogą sprawiać problemy interpretacyjne. – Przykładowo dotyczy to wymogu, że przed zleceniem biegły rewident musi ocenić i udokumentować prawość członków rady nadzorczych. To wymóg ustawowy, ale nie wiadomo, jak go spełnić – wyjaśnia Krzysztof Burnos.

 

W projekcie brak też rozwiązań korzystnych dla emerytowanych biegłych rewidentów, którzy nie wykonują już zawodu. Nadal muszą oni odbywać obowiązkowe szkolenia. – To absurd. Uważam też, że mimo obniżenia kary dla biegłych rewidentów do maksymalnej wysokości 250 tys. zł, nadal limit jest zbyt wysoki. Wystarczające byłoby określenie go na poziomie 50 tys. zł – mówi Prezes KRBR i dodaje, że opłata za nadzór także mogłaby być niższa, bo, jak tłumaczy, zbyt wysoka będzie prowadziła do koncentracji rynku.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl