Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 10:18, 22.07.2024 r.

Branża pozytywnie ocenia projekt regulacji dla biegłych rewidentów

Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów ocenił nowy projekt ustawy o biegłych rewidentach. Założenia nowych regulacji zostały niedawno opublikowane przez Ministerstwo Finansów.   Zdaniem Prezesa samorządu najnowszy projekt odpowiada na większość postulatów środowiska. – Dostrzegamy ducha unijnej reformy, ustawodawca skupił się na doregulowaniu rynku badań sprawozdań jednostek zainteresowania publicznego, a więc tych o systemowym znaczeniu dla gospodarki – wyjaśnił. Ministerstwo wzięło pod uwagę postulaty samorządu dotyczące zachowania zasady proporcjonalności i nienakładania niepotrzebnych obciążeń na mniejsze podmioty.   Wciąż są jednak kwestie, które niepokoją. Chodzi m.in. o odpowiedzialność biegłych rewidentów. Mimo obniżenia kary do maksymalnej wysokości 250 tys. zł – w pierwszym projekcie mowa była o 4 milionach, w drugim o milionie – nadal limit jest zbyt wysoki i niewspółmierny do zarobków biegłych rewidentów. Zbyt wysoka jest też proponowana opłata za nadzór w wysokości 5,5 proc. zarobków z audytu.Zdaniem Krzysztofa Burnosa może prowadzić to do koncentracji rynku badań JZP.   Samorząd będzie też postulował o możliwość trwałego zwolnienia z obowiązku szkolenia emerytowanych biegłych rewidentów utrzymujących się ze świadczeń emerytalnych i nieaktywnych zawodowo

Rzeczpospolita

18 kwietnia 2016

Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów ocenił nowy projekt ustawy o biegłych rewidentach. Założenia nowych regulacji zostały niedawno opublikowane przez Ministerstwo Finansów.

 

Zdaniem Prezesa samorządu najnowszy projekt odpowiada na większość postulatów środowiska. – Dostrzegamy ducha unijnej reformy, ustawodawca skupił się na doregulowaniu rynku badań sprawozdań jednostek zainteresowania publicznego, a więc tych o systemowym znaczeniu dla gospodarki – wyjaśnił. Ministerstwo wzięło pod uwagę postulaty samorządu dotyczące zachowania zasady proporcjonalności i nienakładania niepotrzebnych obciążeń na mniejsze podmioty.

 

Wciąż są jednak kwestie, które niepokoją. Chodzi m.in. o odpowiedzialność biegłych rewidentów. Mimo obniżenia kary do maksymalnej wysokości 250 tys. zł – w pierwszym projekcie mowa była o 4 milionach, w drugim o milionie – nadal limit jest zbyt wysoki i niewspółmierny do zarobków biegłych rewidentów. Zbyt wysoka jest też proponowana opłata za nadzór w wysokości 5,5 proc. zarobków z audytu.Zdaniem Krzysztofa Burnosa może prowadzić to do koncentracji rynku badań JZP.

 

Samorząd będzie też postulował o możliwość trwałego zwolnienia z obowiązku szkolenia emerytowanych biegłych rewidentów utrzymujących się ze świadczeń emerytalnych i nieaktywnych zawodowo. – Nikt nie widzi celowości takich szkoleń – dodał.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl