Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 03:39, 11.10.2024 r.

Nie samą elektroniką kontrole stoją

Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, komentuje wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK).   - JPK postrzegamy jako kolejny etap unowocześniania czynności kontrolnych – tym razem na potrzeby administracji skarbowej. Niestety, przy konstruowaniu JPK nie wykorzystano doświadczeń księgowych i biegłych rewidentów, którzy badają rzeczywistość biznesową w aspekcie dużo szerszym, niż tylko podatkowy - wyjaśnia Burnos i dodaje, że JPK też pozwala sprawdzić różne niepodatkowe dokumenty firmowe, ale sposób ich „kojarzenia” przez system np. z fakturami VAT może prowadzić do błędnych wniosków, że firma uczestniczy w fikcyjnych transakcjach

Rzeczpospolita

9 sierpnia 2016

Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, komentuje wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK).

 

- JPK postrzegamy jako kolejny etap unowocześniania czynności kontrolnych – tym razem na potrzeby administracji skarbowej. Niestety, przy konstruowaniu JPK nie wykorzystano doświadczeń księgowych i biegłych rewidentów, którzy badają rzeczywistość biznesową w aspekcie dużo szerszym, niż tylko podatkowy - wyjaśnia Burnos i dodaje, że JPK też pozwala sprawdzić różne niepodatkowe dokumenty firmowe, ale sposób ich „kojarzenia” przez system np. z fakturami VAT może prowadzić do błędnych wniosków, że firma uczestniczy w fikcyjnych transakcjach. - A stąd już tylko krok do niesłusznego oskarżenia firmy o uczestnictwo w oszukańczych schematach służących wyłudzaniu zwrotów VAT - wyjaśnia Prezes samorządu biegłych rewidentów i wyraża nadzieję, że prędzej czy później takie niedoskonałości w JPK zostaną usunięte.

 

Przypomina przy okazji, że najnowocześniejsze nawet elektroniczne systemy kontrolne nie są wiele warte bez czynnika ludzkiego: rozsądnego i doświadczonego audytora czy kontrolera skarbowego.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl