Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 07:18, 23.05.2024 r.

Warto postawić na kryteria jakościowe

Audyt to nie jest formalność. Dobry rewident potrafi odkryć rzeczy, których nie wyczyta z ksiąg, i zidentyfikować potencjalne ryzyka dla biznesu - mówi Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Dlatego przy wyborze audytora warto kierować się kryteriami jakościowymi. - Ważne jest na przykład, by zwrócić uwagę, że nie jest najistotniejszą kwestią, ile osób zatrudnia dana firma audytorska. Ważne jest, czy ma kompetentny zespół do realizacji danego zlecenia - wyjaśnia Prezes KRBR. Innymi nieprawidłowymi kryteria to np. suma bilansowa czy wielkość przychodów. Ponadto procedura wyboru nie może przebiegać w ciągu zaledwie kilku dni. - Tymczasem obserwujemy, że niekiedy firmy celowo dokonują wyboru audytora w ostatnim możliwym terminie. Konieczna jest dokładna analiza oferty, nie tylko „zdalna", ale również spotkanie i rozmowa z osobami, które starają się o przeprowadzenie audytu - mówi Burnos i dodaje, że także znajomość branży nie powinna być kryterium np. w przetargach. - Przecież dobry audytor jest w stanie poznać nową branżę i dobrze zbadać spółkę, uważamy, że nawet lepiej niż jego poprzednicy, którzy stracili już czujność i pewne ryzyka mogą zwyczajnie przegapić - dodaje.   Jak zatem wybrać audytora? Zdaniem Krzysztofa Burnosa wybór należy przeprowadzić w czterech etapach

Rzeczpospolita

3 listopada 2016

Audyt to nie jest formalność. Dobry rewident potrafi odkryć rzeczy, których nie wyczyta z ksiąg, i zidentyfikować potencjalne ryzyka dla biznesu - mówi Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Dlatego przy wyborze audytora warto kierować się kryteriami jakościowymi. - Ważne jest na przykład, by zwrócić uwagę, że nie jest najistotniejszą kwestią, ile osób zatrudnia dana firma audytorska. Ważne jest, czy ma kompetentny zespół do realizacji danego zlecenia - wyjaśnia Prezes KRBR. Innymi nieprawidłowymi kryteria to np. suma bilansowa czy wielkość przychodów. Ponadto procedura wyboru nie może przebiegać w ciągu zaledwie kilku dni. - Tymczasem obserwujemy, że niekiedy firmy celowo dokonują wyboru audytora w ostatnim możliwym terminie. Konieczna jest dokładna analiza oferty, nie tylko „zdalna", ale również spotkanie i rozmowa z osobami, które starają się o przeprowadzenie audytu - mówi Burnos i dodaje, że także znajomość branży nie powinna być kryterium np. w przetargach. - Przecież dobry audytor jest w stanie poznać nową branżę i dobrze zbadać spółkę, uważamy, że nawet lepiej niż jego poprzednicy, którzy stracili już czujność i pewne ryzyka mogą zwyczajnie przegapić - dodaje.

 

Jak zatem wybrać audytora? Zdaniem Krzysztofa Burnosa wybór należy przeprowadzić w czterech etapach. Są to: gromadzenie informacji, wstępna selekcja biegłych rewidentów i firm audytorskich, którzy zostaną zaproszeni, opracowanie kryteriów wyboru oraz następnie gradacja tych kryteriów.

 

Cała rozmowa: http://www.rp.pl/Sylwetki/311029870-Warto-postawic-na-kryteria-jakosciowe.html#ap-1

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl