Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 19:57, 29.11.2022 r.

Gminni księgowi i grecki scenariusz

Gazeta opublikowała artykuł na temat standardów sprawozdawczości sektora publicznego. Od kilku lat Bank Światowy sugeruje by w Polsce wprowadzić Międzynarodowe Standardy Rachunkowości Publicznej (IPSAS). Podobnego zdania jest Krzysztof Burnos. Zdaniem prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów państwo i jego instytucje są pod względem księgowym swoistą grupą kapitałową - aby wiedzieć, jaka jest jej kondycja trzeba dla wszystkich jej członków stosować te same standardy rachunkowości publicznej.   Ekspert uważa, że to źle, że dziś takich standardów w sektorze publicznym nie ma. Wprowadzenie w Polsce Międzynarodowych Standardów Rachunkowości Publicznej pozwoliłoby na uzyskanie rzetelnego obrazu sytuacji finansowej państwa. - To pozwoli nam uniknąć w przyszłości takich kłopotów, które przeżywa dziś chociażby Grecja

Rzeczpospolita

27 sierpnia 2015

Gazeta opublikowała artykuł na temat standardów sprawozdawczości sektora publicznego. Od kilku lat Bank Światowy sugeruje by w Polsce wprowadzić Międzynarodowe Standardy Rachunkowości Publicznej (IPSAS). Podobnego zdania jest Krzysztof Burnos. Zdaniem prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów państwo i jego instytucje są pod względem księgowym swoistą grupą kapitałową - aby wiedzieć, jaka jest jej kondycja trzeba dla wszystkich jej członków stosować te same standardy rachunkowości publicznej.

 

Ekspert uważa, że to źle, że dziś takich standardów w sektorze publicznym nie ma. Wprowadzenie w Polsce Międzynarodowych Standardów Rachunkowości Publicznej pozwoliłoby na uzyskanie rzetelnego obrazu sytuacji finansowej państwa. - To pozwoli nam uniknąć w przyszłości takich kłopotów, które przeżywa dziś chociażby Grecja. Jedną z przyczyn greckiego kryzysu jest przecież nierzetelna sprawozdawczość sektora publicznego - wyjaśnia Krzysztof Burnos.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl