Spór o rotację biegłych rewidentów wciąż nierozwiązany

Rządowy projekt ustawy o biegłych rewidentach zakłada, że firmy audytorskie trzeba będzie zmieniać nie później niż po 5 latach.

Dziennik Gazeta Prawna

25 stycznia 2017

Na wcześniejszym posiedzeniu (11 stycznia br.) przedstawiciel Krajowej Rady Biegłych Rewidentów wnioskował o wydłużenie tego okresu do 10 lat. Jego skrócenia domagał się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Podkreślał przy tym, że polski rynek audytu jest bardzo skoncentrowany – 100 proc. spółek WIG20 i 80 proc. wszystkich spółek giełdowych jest w rękach czterech największych firm audytorskich. UOKiK przekonywał, że przyjęcie 10-letniego okresu rotacji tylko ugruntowałoby taką sytuację na rynku.

KRBR zauważa jednak, że na skróceniu okresu rotacji stracą małe firmy. Nie będzie im się bowiem opłacało ponosić nakładów, aby świadczyć usługi tylko przez 5 lat. Wydłużenie okresu rotacji postulował też przedstawiciel Związku Banków Polskich. Podobnie uważa Piotr Kamiński, wiceprezydent Pracodawców RP. – Pięcioletni okres rotacji będzie najkrótszy w całej Unii Europejskiej – mówi w rozmowie z DGP.

Kompas 2.0 - jak skorzystać?

Aby skorzystać z aplikacji Kompas 2.0 zaloguj się na indywidualne konto firmy audytorskiej.

Wcześniej zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmikami instruktażowymi, które pokazują poszczególne funkcjonalności Kompas 2.0. Zobacz filmy instruktażowe

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl