Doradcy podatkowi chcą ograniczeń dla biegłych rewidentów

Przedstawiciele 25 firm doradczych sądzą, że w ostatniej chwili może dojść do niekorzystnych zmian w projekcie ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Napisali w tej sprawie list otwarty do przewodniczącego sejmowej podkomisji finansów publicznych – donosi Gazeta Polska Codziennie.

6 lutego 2017

Apelują w nim o wprowadzenie pełnego zakazu świadczenia przez firmy audytorskie usług doradczych na rzecz badanych podmiotów. Ich zdaniem, wymaga tego m.in. ochrona interesów innych przedsiębiorców, w tym wierzycieli badanych jednostek, którzy działają w zaufaniu do publicznie dostępnych sprawozdań finansowych. Swój postulat zawarli w liście otwartym do posła PiS-u Artura Sobonia. Wśród 25 sygnatariuszy listu znalazły się działające w Polsce kancelarie prawne, doradztwa podatkowego i transakcyjnego, zatrudniające łącznie ponad tysiąc osób.

Poseł stwierdził, że nie widzi problemu w przepisie ograniczającym biegłemu rewidentowi doradzanie temu, u kogo wykonuje audyt. Z kolei Michał Gwizda ze spółki Crido Taxand, jeden z sygnatariuszy listu dodaje, że audytorzy nie mogą doradzać w kwestiach podatkowych, bo to jest sprzeczne z zasadami, aby oceniać w badaniach bilansów swoją własną pracę.

Prof. Adam Mariański z Uniwersytetu Łódzkiego, prowadzący także kancelarię prawno-podatkową uważa, że jest to postulat skromny. – Skoro zabroniono już księgowym prowadzenia doradztwa podatkowego, nie widzę powodów, aby tego samego nie zabronić biegłym rewidentom.

Kompas 2.0 - jak skorzystać?

Aby skorzystać z aplikacji Kompas 2.0 zaloguj się na indywidualne konto firmy audytorskiej.

Wcześniej zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmikami instruktażowymi, które pokazują poszczególne funkcjonalności Kompas 2.0. Zobacz filmy instruktażowe

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl