Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 04:46, 17.09.2024 r.

Badanie wspólne to dekoncentracja i większa niezależność

Zmiana audytora co pięć lat będzie większym obciążeniem dla jednostki zamawiającej badanie, niż pozostawienie przez 10 lat tej samej pary audytorów wykonujących badanie wspólne – czytamy w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej”.

Rzeczpospolita

22 lutego 2017

Tekst autorstwa Krzysztofa Horodko, Partnera Zarządzającego w TPA Poland oraz Moniki Kaczorek, partnera w Mazars, dotyczy głównie badania wspólnego, czyli tzw. joint auditu. Autorzy zauważają, że polski rynek audytorski jest zdominowany przez cztery największe zagraniczne firmy audytorskie.

Według Horodko i Kaczorek nowe regulacje europejskie i projektowane polskie przepisy są szansą na zmiany tej sytuacji. Tym bardziej, że wspólny audyt jest rozwiązaniem obowiązkowym lub zalecanym w wielu krajach europejskich, z doświadczeń których można skorzystać. Jednocześnie w interesie polskiej gospodarki jest wzmacnianie polskich średnich firm i sieci audytorskich, np. poprzez wydłużenie okresu rotacji. Służyłoby to bowiem dekoncentracji i zwiększeniu bezpieczeństwa rynku kapitałowego i finansowego.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl