Jedna firma, dwóch audytorów, wiele poglądów

Podwójne badanie bilansu wyrównałoby szanse mniejszych i większych firm – twierdzi samorząd biegłych rewidentów – donosi „Rzeczpospolita”.

Rzeczpospolita

13 lutego 2017

O wprowadzeniu podwójnego audytu dyskutowali posłowie z sejmowej podkomisji, zajmującej się reformą rynku audytorskiego. Rozwiązanie to polega na równoczesnym badaniu sprawozdań przez dwie firmy audytorskie, które wzajemnie się kontrolują. W zamyśle ma to wyeliminować patologie wynikające z nadmiernego „zbratania się” audytora z jego zleceniodawcą.

- Może to zdekoncentrować rynek – powiedział na ten temat Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Izby Biegłych Rewidentów. Propozycja KIBR zakłada, że audyt łączony nie byłby obowiązkowe, ale jedną z korzyści dla podwójnie badanych firm byłoby wydłużenie do dziesięciu lat okresu rotacji biegłego. Projekt ustawy zakłada bowiem, że będzie on tylko pięcioletni.

Ostatecznie dyskusję na ten temat odłożono, bo żaden z posłów nie złożył formalnej poprawki w tej sprawie. Kolejne posiedzenie podkomisji 21 lutego.

Kompas 2.0 - jak skorzystać?

Aby skorzystać z aplikacji Kompas 2.0 zaloguj się na indywidualne konto firmy audytorskiej.

Wcześniej zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmikami instruktażowymi, które pokazują poszczególne funkcjonalności Kompas 2.0. Zobacz filmy instruktażowe

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl