Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 08:00, 16.07.2024 r.

Pół pensji prezesa za ryzyko

Nowa ustawa o biegłych rewidentach znacznie zwiększy koszty audytu – przewiduje prezes KRBR, Krzysztof Burnos. To efekt zakazu świadczenia usług dodatkowych na rzecz badanej jednostki.

Rzeczpospolita

28 marca 2017

Sejmowe prace nad ustawą o biegłych rewidentach jeszcze się nie zakończyły, ale eksperci już przewidują, że jednostki zainteresowania publicznego będą musiały ponosić większe koszty za audyt. Stanie się tak m.in. z powodu konieczności zamawiania dodatkowych usług atestacyjnych oraz nowych wymogów dla komitetów audytu.

Może wynikać to z autopoprawki do ustawy, przyjętej w ubiegłym tygodniu przez rząd. Zakazuje ona biegłym świadczenia na rzecz badanej jednostki innych usług niż tylko rewizja finansowa. Głośno było przy tej okazji o usługach takich jak doradztwo podatkowe czy wycena przedsiębiorstw, ale w praktyce chodzi też o inne usługi atestacyjnymi tradycyjnie wykonywane przez biegłych rewidentów – np. weryfikacja poprawności wdrożenia systemów zarządzania firmą.

– Gdyby ta propozycja stała się prawem, wiele firm będzie zmuszonych ponosić koszty usług kolejnego audytora. Zresztą będzie on musiał poświęcić dodatkowy czas na poznanie firmy, której dotychczas nie obsługiwał – przewiduje Krzysztof Burnos, prezes KRBR. Jego zdaniem takie usługi nie stanowią naruszenia niezależności audytora. – Ministerstwo Finansów zdaje się jednak tego nie dostrzegać – komentuje rządową poprawkę prezes Izby.

Cały tekst można przeczytać na stronie

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl