Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 16:05, 24.05.2024 r.

Nie będzie pełnego zakazu dla biegłych rewidentów

Senat zdecydował, że badający sprawozdania finansowe jednostek zainteresowania publicznego będą mogli im świadczyć usługi atestacyjne – czytamy w DGP. Na pytanie, czy wyłączenie usług atestacyjnych z katalogu usług zakazanych może zagrozić niezależności biegłych rewidentów odpowiedzieli Krzysztof Burnos, prezes KRBR oraz Andrzej Puncewicz ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Dziennik Gazeta Prawna

4 maja 2017

Zdaniem Krzysztofa Burnosa, przy świadczeniu usług dozwolonych nie dojdzie do konfliktu interesów. Czynności atestacyjne, które będzie mógł wykonywać audytor nie zostaną bowiem później zweryfikowane podczas badania sprawozdania finansowego. – Biegły nie będzie więc sędzią we własnej sprawie – wyjaśnił Krzysztof Burnos i przypomniał, że wszystkie usługi dozwolone przez Senat są wykonywane wyłącznie przez audytorów, a więc obowiązują ich takie same zasady niezależności jak przy audycie.

Z kolei Puncewicz uważa, że w przepisie znalazły się takie usługi, które nie są związane ze sprawozdaniem finansowym i to jego zdaniem może zagrażać niezależności biegłego rewidenta. Chodzi np. o możliwość przeprowadzenia due diligence czy usługi poświadczające, dotyczące sprawozdań i innych informacji finansowych dla organów spółki. Jego zdaniem takie sformułowanie przepisu pozwala na zbyt szeroką interpretację.  

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl