Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 10:34, 30.07.2021 r.

Audytorzy pod wzmocnionym nadzorem

MF zapowiada powstanie instytucji kontrolnej na wzór KNF.

14 sierpnia 2018
fot. Adrian Grycuk

Afera związana z GetBackiem to jeden z powodów, dla których Ministerstwo Finansów chce zmian w systemie kontroli nad audytorami. – Przygotowujemy projekt ustawy, który stworzy odrębną instytucję publiczną monitorującą działalność tego sektora. Będzie ona miała m.in. uprawnienia do przeprowadzenia bezpośrednich kontroli pracy biegłych rewidentów i firm audytorskich – mówi w wypowiedzi dla „Dziennika Gazety Prawnej” minister finansów Teresa Czerwińska. Jej zdaniem wzmocni to mechanizmy bezpieczeństwa na rynku finansowym. – Istnieje potrzeba szerszego kontrolowania działalności firm audytorskich, również w zakresie innych świadczonych usług, także tych związanych z funkcjonowaniem rynku kapitałowego. Dlatego chcemy zdecydowanie wzmocnić mechanizm nadzoru w odniesieniu do całego rynku audytorskiego.

Minister finansów krytycznie ocenia wykonywanie nadzoru przez organy samorządu. – Model, w którym nadzór publiczny nad audytem powierza się samorządowi zawodowemu, nie jest efektywny z punktu widzenia skuteczności kontroli i jakości usług świadczonych przez firmy zajmujące się rewizją – uważa min. Czerwińska.

Resort planuje powołać urząd wyspecjalizowany w nadzorze audytorów, zbliżony w konstrukcji do KNF. Miałby on połączyć uprawnienia funkcjonującej dzisiaj w resorcie finansów KNA i kontroli, które przeprowadza samorząd zawodowy. Nowy urząd najpewniej zacznie działać w 2020 r., choć projekt ustawy ma trafić do Sejmu jeszcze jesienią 2018 r.

Krzysztof Burnos, prezes PIBR, odniósł się do pomysłu sceptycznie. – Oczywiście zawsze jesteśmy gotowi rozmawiać o podwyższaniu jakości usług. Warto jednak zauważyć, co podkreślał ostatnio choćby wiceminister finansów Piotr Nowak, że nowy system funkcjonuje dopiero od roku. Nie zakończyły się więc jeszcze nawet pierwsze kontrole w firmach audytorskich, przeprowadzane bezpośrednio przez kontrolerów KNA w ramach sprawowania nadzoru publicznego – skomentował dla DGP Krzysztof Burnos. Zwrócił także uwagę, by pamiętać o zachowaniu proporcjonalności. – Każde doregulowanie będzie jeszcze bardziej niż dotychczas wypychało z rynku mniejsze firmy audytorskie, a trudno sobie wyobrazić ustawę bardziej restrykcyjną niż obecnie obowiązująca.

Ministerstwo Finansów nie chce na razie rozmawiać o szczegółowych rozwiązaniach, zapowiada jednak szerokie konsultacje projektu, także ze środowiskiem audytorskim.

Cały artykuł dostępny jest w serwisie DGP tutaj oraz tutaj.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl