Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 11:18, 26.04.2024 r.

KIBR zorganizował panel dla przedsiębiorców na Europejskim Kongresie MŚP

Małe i średnie przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w prowadzeniu biznesu. Takiego wsparcia może udzielić im biegły rewident. O tym, jak audytor może pomóc w rozwoju firmy mówili eksperci panelu KIBR na Europejskim Kongresie MŚP w Katowicach.
14 października 2016

Wywiązywanie się z obowiązków wobec fiskusa, uzyskanie finansowania oraz rozwój pomysłu i jego komercjalizacja – to wyzwania przed jakimi najczęściej staje dziś przedsiębiorca z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Do tego dochodzi jeszcze problem z określeniem rentowności decyzji w firmie oraz pragnienie rozwoju przy jednoczesnym strachu przed ryzykiem. Tak wynika z głosów uczestników panelu „Rentowna Innowacja – jak usprawnić procesy w firmie” zorganizowanego przez KIBR w trakcie Europejskiego Kongresu MŚP. Eksperci Krajowej Izby Biegłych Rewidentów wyjaśniali, jak w sprostaniu tym wyzwaniom i w rozwoju firmy może pomóc przedsiębiorcom biegły rewident. 

Potrzebny interdyscyplinarny doradca

Jak się okazuje, przedsiębiorcy potrzebują dziś doradcy interdyscyplinarnego, który miałby perspektywę zarówno rynku, przedsiębiorcy i banku. – Przedsiębiorcy szukają doradców, którzy wsparliby ich w rozwoju biznesu, często nie zdają sobie sprawy, że takim kompleksowym doradcą może być dla nich biegły rewident – mówiła Barbara Misterska-Dragan, zastępca prezes KRBR i dodała, że przecież audytorzy sami także są przedsiębiorcami i najczęściej zaczynali kariery właśnie w firmach. Audytor posiada wiedzę i ogromne doświadczenie, zna perspektywę właściciela kapitału. – W procesie uzyskiwania finansowania przygotowanie biznesplanu wymaga umiejętnej prezentacji, trzeba się umieć sprzedać. To na tej podstawie bank podejmie decyzje czy i na jakich zasadach dać finansowanie – mówił prof. Waldemar Dotkuś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Ale – jak zaznaczył Krzysztof Burnos – trzeba też wiedzieć jak myśli bank. Firma musi poznać i przyjąć tok rozumowania strony z kapitałem. Potem zakomunikować projekt w odpowiedni sposób. – Jako bieli rewidenci możemy firmie pomóc zrozumieć tę drugą stronę, przygotować biznesplan i ostatecznie dobrać sposób komunikacji – wyjaśniał na spotkaniu Krzysztof Burnos. I dodał, że audytor może też podpowiedzieć właścicielom, jaka forma finansowania będzie dla ich firmy najlepsza. – Może okazać się bowiem, że kredyt wcale nie jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem – dodał Krzysztof Burnos.

Kiedy jeszcze audytor może pomóc w rozwoju firmy? 

Uczestnicy panelu pytali także, na jakim etapie rozwoju firmy należy zatem poprosić biegłego o pomoc, by było to inwestycją a nie kosztem? Zdaniem Tomasza Gajdzińskiego z Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach po wsparcie biegłego rewidenta warto sięgnąć zawsze, gdy w firmie planowana jest zmiana. – Kiedy firma planuje duże zmiany: inwestycje czy zmianę formy prawnej – mówi. Zaznacza jednak, że przedsiębiorstwo może być w permanentnej zmianie i o tym nie wiedzieć – bo zmienia się rynek. – Na przykład w sytuacji, kiedy produkt się sprzedaje i nagle z jakiegoś powodu zaczynają się problemy z jego sprzedażą. Może okazać się, że w ogóle nie obserwowaliśmy struktury sprzedaży, nie obserwowaliśmy konsumentów. Zwracaliśmy uwagę jedynie na przychody. Audytor może wówczas pomóc zbudować sposób zarządzania w tej nowej formule – powiedział. – Nasz klient postanowił kupić inną firmę, bo potrzebował jej do rozszerzenia swojej działalności. Zaproponowaliśmy mu usługę przeglądu kupowanej firmy. Nagle okazało się, że sytuacja finansowa tej firmy nie jest taka, jak obiecywano. Ostatecznie dzięki naszemu wsparciu i klient kupił wspomnianą firmę za połowę ceny wywoławczej – wspomina z kolei Małgorzata Janusz, zastępca prezesa KRBR.

Nie wiedzą, że biegły to doradca

Dlaczego zatem przedsiębiorcy, tak rzadko sięgają po wsparcie biegłych rewidentów? Z różnych powodów. Niektórzy zrazili się w przeszłości do doradców i wolą radzić sobie sami niż szukać pomocy na zewnątrz. Inni mają fałszywe przeświadczenie, że w internecie znajdą odpowiedź na każdy problem. Jeszcze inni nie wiedzą, że audytor  robi coś więcej od badania sprawozdań finansowych, kojarzą go wyłącznie z kontrolerem i boją się zaprosić do firmy. – Rzeczywiście mamy myślenie audytowe, ale w kontekście w którym przedsiębiorstwo funkcjonuje i jakie ryzyka się wiążą z tą działalnością. Oceniamy skutki prawne i podatkowe transakcji. Doradzamy najlepsze rozwiązania –  mówił Krzysztof Burnos.

Audytor – tak. Ale gdzie go znaleźć?

Gdzie zatem znaleźć biegłego rewidenta i jak dokonać wyboru? – zastanawiali się uczestnicy kongresu. Barbara Misterska-Dragan podpowiada, że najlepiej  przed wybraniem audytora porozmawiać z nim, dowiedzieć się w jakich branżach działał, jakie ma doświadczenie. – Warto podpytać innych przedsiębiorców, może już z kimś współpracują i mogą polecić biegłego rewidenta – dodaje. Szansą na znalezienie biegłego rewidenta mogą być warsztaty, na których spotkaliby się z jednej strony przedsiębiorcy, z drugiej biegli rewidenci. Z inicjatywą takich spotkań wyszli uczestnicy dyskusji podczas konferencji. Miałaby odbywać się pod patronatem KIBR i regionalnych izb gospodarczych. – To na razie pomysł, liczymy, że pójdą za nim konkretne działania – powiedział na koniec moderator dyskusji Przemek Pohrybieniuk, dyrektor zarządzający w ACCA Polska.

W panelu, który odbył się 11 października 2016 roku w ramach VI Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw udział wzięli:

Krzysztof Burnos, Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów

Barbara Misterska-Dragan, Zastępca Prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów

Małgorzata Janusz, sekretarz Krajowej Rady Biegłych Rewidentów

prof. dr hab. Waldemar Dotkuś, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu,

Tomasz Gajdziński, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl