Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 05:53, 28.01.2022 r.

KIBR był partnerem kongresu OEES

Krajowa Izba Biegłych Rewidentów została partnerem krakowskiego kongresu Open Eyes Economy Summit, który odbył się w dniach 15-16 listopada 2016 roku. Konferencja zorganizowana przez prof. Jerzego Hausnera i Mateusza Zmyślonego była poświęcona idei gospodarki otwierających się oczu oraz firmie-idei.

13 grudnia 2016

– Dzisiejszą gospodarkę można nazwać „kapitalizmem kwartalnym” – mówili organizatorzy kongresu. To ich zdaniem kapitalizm, w którym liczy się jedynie zysk i spojrzenie krótkoterminowe. – Krótkowzroczność jest następstwem wąskowzroczności. To orientacja wyłącznie na zysk, już nawet nie roczny, ale w ujęciu kwartalnym – mówił prof. Jerzy Hausner otwierając kongres Open Eyes Economy Summit. Dlatego, zdaniem Mateusza Zmyślonego – współtwórcy firmy-idei i gospodarki otwierających się oczu – przyszłość należy do firm, które będą wykonywały wiarygodną i uczciwą misję społeczną. Zdaniem organizatorów kongresu wyczerpał się model biznesu oparty o maksymę „business of business is business”. Ten model przedsiębiorstwa trzeba ich zdaniem zastąpić modelem gospodarki otwartych oczu i firm-idei. – Firma-idea to firma, która świadomie określa swój specyficzny proces wytwarzania wartości ekonomicznej i jest zdolna ten proces modyfikować, wyznaczając tym samym trajektorię swojego rozwoju, a więc także swoją podmiotowość – wyjaśniają. Jeśli firma nie określi sensu swego istnienia, to jej poszczególne działania, nawet jeśli będą skuteczne, będą pozbawione sensu, to znaczy nie umożliwią jej rozwoju.

KIBR był partnerem kongresu OEES

Zdaniem Hausnera w biznesie nie może chodzić tylko o komercjalizację, czyli rynkowe wykorzystanie określonych zasobów i przekształcenie ich w aktywa, ale również o jednoczesne pomnażanie tych zasobów. Tymczasem różne rodzaje kapitału mają różny proces akumulacji. Kapitał twardy zużywa się i trzeba go odtwarzać. Jego zdaniem firmy przyszłości powinny opierać się na kapitale miękkim, którego im więcej się stosuje do wytwarzania wartości ekonomicznej, tym więcej go przybywa. Zdaniem ekspertów wiele firm mimo bycia na szczycie rankingów technologicznych, znajduje się na dole listy jeśli chodzi o wykorzystanie kapitału intelektualnego. – Ile kapitału intelektualnego, tyle postępu. Jaka kultura, taka gospodarka – potwierdzał z kolei Paweł Potoryczyn, były dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza. Uczestnicy kongresu wspominali też, by włączać aktorów występujących w otoczeniu firmy w jej własny proces wytwórczy. Powiązanie biznesu ze społeczeństwem jest możliwe poprzez przyjęcie zasady tworzenia wartości wspólnej. Zdaniem twórców firmy-idei wartości nie są tylko deklarowane, ale faktycznie stają się spoiwem organizacji. Dlatego – zdaniem ekspertów – naszą przyszłością jest właśnie gospodarka otwartych oczu i świat ekonomii wartości. Zdaniem Mateusza Zmyślonego, to świat, w którym produkt będzie ważny, ale na pierwszym miejscu będą wartości, do których dodany będzie produkt lub usługa. A więc odwrócona będzie kolejność zdarzeń. Klienci w pierwszej kolejności kupować będą wartości stojące za firmą, a potem dopiero produkty.

KIBR promuje społeczną odpowiedzialność biznesu

Krajowa Izba Biegłych Rewidentów była partnerem wydarzenia. Temat jest dla biegłych rewidentów szczególnie aktualny. Od 2017 roku firmy będą musiały raportować niektóre dane niefinansowe i pewnie sięgną po wsparcie audytorów. – Firmy poinformują, jak zarządzają zasobami ludzkimi, czy przestrzegają praw człowieka, czy zapobiegają korupcji, czy dbają o środowisko, jak dbają o łańcuch dostaw. Takie dane są niezwykle ważne przy podejmowaniu decyzji przez inwestorów, klientów, kontrahentów, bo odpowiadają na pytanie, czy firma koncentruje się na tym, by jak najszybciej i jak najtaniej osiągnąć zysk, czy uwzględnia też potrzeby otoczenia i nie łamie jego praw – wyjaśnia Ewa Sowińska i dodaje zgodnie z tezą stawianą na kongresie, że zysk nie jest już jedynym kryterium pokazania zdrowej, odpowiedzialnej firmy. Ewelina Kaczorowska, koordynator KIBR ds. CSR dodaje, że to kolejne działanie Izby w ramach promocji idei społecznej odpowiedzialności biznesu. – W październiku KIBR został oficjalnie partnerem instytucjonalnym Forum Odpowiedzialnego Biznesu, wystawiliśmy się także po raz pierwszy na Targach CSR – wyjaśnia.

W konferencji na zaproszenie Krajowej Izby Biegłych Rewidentów udział wziął Szymon Radziszewicz – wykładowca na Wydziale Programów Biznesowych na New York University – School of Professional Studies. Stworzył tam między innymi program Corporate Reporting 2.0: Integrated Reporting podkreślając potrzebę nowej sprawozdawczości w realiach gospodarki otwartych oczu.

Organizatorzy już zapowiedzieli, że odbędzie się kolejna edycja kongresu. Pomysłodawcy idei gospodarki otwierających się oczu planują także organizację wydarzeń towarzyszących w trakcie 2017 roku. Jedno z pierwszych odbędzie się 22 marca 2017 roku w Gdańsku, tematem spotkanie będzie „Firma-Idea – zarządzanie aktywami niematerialnymi”. Szczegóły wkrótce na stronie www.kibr.org.pl

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z kongresu.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl