Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 14:49, 19.10.2021 r.

KIBR był współgospodarzem seminarium „Firma Idea. Realne wyzwania, niematerialne wartości”

W środę, 22 marca 2017 roku, w Gdańsku odbyło się seminarium „Firma Idea. Realne wyzwania, niematerialne wartości”. Głównym tematem dyskusji było zarządzanie kapitałem intelektualnym. Moderatorem jednej z sesji panelowych wydarzenia była Ewa Sowińska, zastępca prezesa KRBR. Współgospodarzem seminarium była Krajowa Izba Biegłych Rewidentów.

29 marca 2017

– Od kilku lat próbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak radzić sobie we współczesnej, szybko zmieniającej się rzeczywistości – mówiła otwierając seminarium „Firma Idea. Realne wyzwania, niematerialne wartości” dziekan Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, Julita Wasilczuk. Świat i rzeczywistość się zmieniają. Dlatego otoczenie biznesu wymaga dziś od przedsiębiorców więcej niż wymagało wcześniej. – Dziś już nie chodzi wyłącznie o sprawozdanie i opinię z wykonanego badania. Dziś przedsiębiorcy powinni w swoim sprawozdaniu finansowym przedstawiać wartość stojącą za firmą – powiedział Paweł Tyszer, dyrektor Centrum Edukacji KIBR. Ewelina Kaczorowska, odpowiedzialna w biurze KIBR za rozwój CSR wyjaśniła, że chodzi tu o takie informacje jak chociażby kultura organizacyjna przedsiębiorstwa, długotrwałe relacje na linii firma-klienci czy zasoby ludzkie.

O wartości firmy nie decydują już tylko aktywa

– To ważne, bo o wartości firmy w wielu przypadkach decydują aspekty niematerialne, czyli to co nieuchwytne, czego dzisiejsza rachunkowość nie potrafi wyliczyć. Zmiany są nieuniknione. Pewne mechanizmy działające w gospodarce dzisiaj, w przyszłości nie będą decydowały o sukcesie. Musimy być na to przygotowani – mówiła z kolei Ewa Sowińska, zastępca prezesa KRBR która moderowała jedną z dyskusji panelowych. Jej zdaniem wciąż nie ma jednak wystarczających narzędzi i sposobów pozwalających wyliczyć chociażby potencjał ludzi pracujących w danym przedsiębiorstwie. – Ale już jest najwyższy czas, aby zacząć dyskusję o tym, jak to robić.

Jak wyliczać wartości niematerialne

Czy zatem da się – a jeśli tak, to w jaki sposób – oszacować prawdziwą wartość przedsiębiorstwa? Czy istnieje na to efektywny sposób? Zastanawiali się uczestnicy spotkania. – To realne wyzwanie dla przedsiębiorców, a my, jako biegli rewidenci, powinniśmy ich w tym wspierać. W szczególności w ocenie, czy wykonana ocena wartości niematerialnych została zrobiona zgodnie ze sztuką – powiedziała ekspert KIBR. – Całe zadanie polega na tym, że trzeba w pewnym momencie zacząć to opisywać, a w przyszłości już to wyliczać. Czas na Rachunkowość WARTOŚCI. – dodała Ewa Sowińska.

Będą kolejne wydarzenia w ramach OEES

Wśród gości seminarium „Firma Idea. Realne wyzwania, niematerialne wartości” pojawili się między innymi przedstawiciele KIBR – Ewa Sowińska, Ewelina Kaczorowska-Wiosna oraz Paweł Tyszer, prof. dr hab. inż. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej, prof. dr hab. Jerzy Hausner, profesor nauk ekonomicznych, Dorota Sobieniecka, dyrektor Gdańskiego Klubu Biznesu, dr Barbara Stepnowska, dyrektor Programu MBA, dr Bartłomiej Biga, prawnik i ekonomista, dr Marcin Pęksyk, specjalista w zakresie wyceny przedsiębiorstw oraz Zuzanna Skalska, analityk trendów, dr Aneta Chybicka – psycholog, coach.

Kolejne seminaria organizowane w ramach Open Eyes Economy Summit odbędą się w Poznaniu, Łodzi oraz Lublinie. Finałem cyklu spotkań będzie główny kongres zaplanowany w dniach 14-15 listopada 2017 roku w Krakowie. W ubiegłorocznej edycji wydarzenia udział wzięło ponad półtora tysiąca osób. Do udziału w pracach Rady Programowej tegorocznej edycji Open Eyes Economy Summit zaproszona została Ewa Sowińska, która poprowadzi także jeden z paneli dyskusyjnych w trakcie krakowskiego wydarzenia.

Zachęcamy do zapoznania się z relacją z wydarzenia


 


Fotorelacja

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl