Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 08:00, 23.05.2024 r.

Prawo.pl: ”Sprawy franków raczej nie zatopią polskich banków”

W artykule opublikowanym w serwisie Prawo.pl Członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, biegły rewident Piotr Witek komentuje wpływ wyroku TSUE na sytuację finansową banków.

prawo.pl

15 października 2019

W opinii Piotra Witka mało prawdopodobny jest scenariusz upadku banków, między innymi w związku z długoterminowym procesem tworzenia rezerw, którymi dotychczas nie dysponowały. Ponadto podkreśla, że banki nie będą zmieniać warunków kredytów wszystkim kredytobiorcom, ponieważ wyrok dotyczy konkretnej sprawy. Największym wyzwaniem dla audytorów będzie współpraca z bankami i nadzorem finansowym w celu wypracowania rozwiązania, które pomoże w rzetelny sposób wycenić skutki wyroków sądów na aktywa banków.

W tym samym artykule komentarza udzielił Krzysztof Burnos, biegły rewident, partner zarządzający w Kancelarii Biegłych Rewidentów Burnos Audit. Podkreśla on, że nie wiadomo jeszcze, w jakim zakresie tezy wyroku zostaną wykorzystane do korekt wycen należności kredytowych oraz rezerw na zobowiązania przez poszczególne banki. Wyjaśnia, że jest to indywidualna odpowiedzialność zarządów i rad nadzorczych banków. Dodatkowo Joanna Włoch, cytowana w artykule biegła rewident w dziale audytu Mazars w Polsce, zwraca uwagę na długi czas trwania procesów sądowych, co przełoży się na wdrażanie przez banki indywidualnych rozwiązań. Potwierdza również, że sytuacja powinna być analizowana bezpośrednio dla każdego banku.

Pełna treść artykułu dostępna jest pod adresem: https://www.prawo.pl/podatki/upadlosc-bankow-po-wyroku-tsue-w-sprawie-frankow,487075.html

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl