Nadzór będzie mógł ukarać firmę za wybór nieodpowiedniego audytora

- Z naszych doświadczeń wynika, że większość badanych firm wybiera audytora w niewłaściwy sposób - mówi w rozmowie z gazetą Krzysztof Burnos, prezes KRBR, i wyjaśnia, że audytor powinien być wybrany odpowiednio do jednostki, sektora w jakim działa, do jej złożoności, czy do oczekiwań inwestorów. Jedynym kryterium nie może być cena.   Ekspert przypomina, że zgodnie z planowaną reformą rynku audytorskiego firma będzie musiała opracować procedurę wyboru biegłego rewidenta, w której opisze wszystkie elementy wyboru. - Bo kontrolujący jednostkę musi z procedury zrozumieć, czy zapewnia ona podstawę do podjęcia dobrej decyzji - tłumaczy Krzysztof Burnos. Brak wspomnianej procedury będzie wiązał się z karą administracyjną.   Prezes KRBR dodaje, że celem KIBR jest m.in. promowanie najlepszych praktyk wyboru biegłego rewidenta. Stąd decyzja o udostępnieniu polskiej wersji dokumentu Federacji Europejskich Księgowych pt. "Wybór biegłego rewidenta. W kierunku dobrych praktyk".     "Wybór biegłego rewidenta

Dziennik Gazeta Prawna

1 lutego 2016

- Z naszych doświadczeń wynika, że większość badanych firm wybiera audytora w niewłaściwy sposób - mówi w rozmowie z gazetą Krzysztof Burnos, prezes KRBR, i wyjaśnia, że audytor powinien być wybrany odpowiednio do jednostki, sektora w jakim działa, do jej złożoności, czy do oczekiwań inwestorów. Jedynym kryterium nie może być cena.

 

Ekspert przypomina, że zgodnie z planowaną reformą rynku audytorskiego firma będzie musiała opracować procedurę wyboru biegłego rewidenta, w której opisze wszystkie elementy wyboru. - Bo kontrolujący jednostkę musi z procedury zrozumieć, czy zapewnia ona podstawę do podjęcia dobrej decyzji - tłumaczy Krzysztof Burnos. Brak wspomnianej procedury będzie wiązał się z karą administracyjną.

 

Prezes KRBR dodaje, że celem KIBR jest m.in. promowanie najlepszych praktyk wyboru biegłego rewidenta. Stąd decyzja o udostępnieniu polskiej wersji dokumentu Federacji Europejskich Księgowych pt. "Wybór biegłego rewidenta. W kierunku dobrych praktyk".

 

 

"Wybór biegłego rewidenta. W kierunku dobrych praktyk" - polska wersja raportu FEE

Kompas 2.0 - jak skorzystać?

Aby skorzystać z aplikacji Kompas 2.0 zaloguj się na indywidualne konto firmy audytorskiej.

Wcześniej zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmikami instruktażowymi, które pokazują poszczególne funkcjonalności Kompas 2.0. Zobacz filmy instruktażowe

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl