Będą dwa rejestry biegłych rewidentów

Audytor, który przejdzie na emeryturę i przestanie wykonywać zawód, będzie mógł się wpisać do rejestru seniorów - wynika z odpowiedzi wiceministra finansów Wiesława Janczyka na interpelację poselską. Ominie go wówczas obowiązek szkoleniowy. Taką zmianę resort planuje wprowadzić do nowej ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie.   O wprowadzenie do przepisów rozwiązań korzystnych dla emerytowanych biegłych rewidentów, którzy nie wykonują już zawodu od dawna postulowała Krajowa Izba Biegowych Rewidentów. Problem polega na tym, że nadal muszą oni odbywać obowiązkowe szkolenia. W przeciwnym razie wszczynane są wobec nich postępowania dyscyplinarne i mogą zostać usunięci z samorządu biegłych rewidentów.   Zdaniem Krzysztofa Burnosa, prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, wprowadzenie „rejestru biegłych rewidentów – seniorów” uporządkuje informację o rynku usług audytorskich. Ekspert wyjaśnia także, że do rejestru powinny trafiać osoby, które bezpowrotnie zrzekają się uprawnień do badania. - Każdy bowiem, kto chce w przyszłości wykonywać usługi badania czy księgowe na bieżąco powinien się kształcić, takie są nasze standardy - wyjaśnia.   I dodaje, że zmiana pozwoli utrzymać w samorządzie osoby z dużym doświadczeniem. Nadal będą one mogły być wykorzystywane ze względu na dużą wiedzę do innych funkcji np. w radach nadzorczych czy zasiadać w Komisji Nadzoru Audytowego

Dziennik Gazeta Prawna

16 czerwca 2016

Audytor, który przejdzie na emeryturę i przestanie wykonywać zawód, będzie mógł się wpisać do rejestru seniorów - wynika z odpowiedzi wiceministra finansów Wiesława Janczyka na interpelację poselską. Ominie go wówczas obowiązek szkoleniowy. Taką zmianę resort planuje wprowadzić do nowej ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie.

 

O wprowadzenie do przepisów rozwiązań korzystnych dla emerytowanych biegłych rewidentów, którzy nie wykonują już zawodu od dawna postulowała Krajowa Izba Biegowych Rewidentów. Problem polega na tym, że nadal muszą oni odbywać obowiązkowe szkolenia. W przeciwnym razie wszczynane są wobec nich postępowania dyscyplinarne i mogą zostać usunięci z samorządu biegłych rewidentów.

 

Zdaniem Krzysztofa Burnosa, prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, wprowadzenie „rejestru biegłych rewidentów – seniorów” uporządkuje informację o rynku usług audytorskich. Ekspert wyjaśnia także, że do rejestru powinny trafiać osoby, które bezpowrotnie zrzekają się uprawnień do badania. - Każdy bowiem, kto chce w przyszłości wykonywać usługi badania czy księgowe na bieżąco powinien się kształcić, takie są nasze standardy - wyjaśnia.

 

I dodaje, że zmiana pozwoli utrzymać w samorządzie osoby z dużym doświadczeniem. Nadal będą one mogły być wykorzystywane ze względu na dużą wiedzę do innych funkcji np. w radach nadzorczych czy zasiadać w Komisji Nadzoru Audytowego. Zgodnie z propozycją Krajowej Rady Biegłych Rewidentów biegły rewident - senior byłby również zwolniony z obowiązku opłacania składek członkowskich.

Kompas 2.0 - jak skorzystać?

Aby skorzystać z aplikacji Kompas 2.0 zaloguj się na indywidualne konto firmy audytorskiej.

Wcześniej zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmikami instruktażowymi, które pokazują poszczególne funkcjonalności Kompas 2.0. Zobacz filmy instruktażowe

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl